Jesteś tutaj: Home

Przełom w polityce regionalnej?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 05 grudzień 2012 20:55

Samorządowcy z Bydgoszczy, Szubina i Kcyni podpisali się pod petycją do marszałka Piotra Całbeckiego, aby rewitalizacja linii kolejowej została uznana jako kluczowe zadanie w strategii rozwoju województwa 2020. Czy jest to przełom w polityce regionalnej?

 

Podpisy złożone zostały w środę po południu. Pod petycją podpisało się ponad stu samorządowców reprezentujących mieszkańców tych trzech gmin oraz liderzy partii politycznych w regionie.

 

 

 

Obecnie stan kujawsko-pomorskiego odcinka linii kolejowej nr 356 (Bydgoszcz – Szubin – Kcynia- Gołańcz – Wągrowiec – Poznań) nie nadaje się do użytku w ruchu pasażerskim. Za to od ubiegłego roku pociągi kursują normalnie na odcinku wielkopolskim. Co ciekawe cały czas rośnie zainteresowanie podróżowanie kolejom na tej trasie. W Wągrowcu pojawił się nawet pomysł wybudowania parkingu w sąsiedztwie dworca PKP, gdyż wiele osób przyjeżdża samochodami i dalszą podróż do pracy kontynuuje pociągiem.

Kilka dni temu marszałek Piotr Całbecki pytany o możliwość rewitalizacji kujawsko-pomorskiego odcinka przez Towarzystwo Miłośników Kolei ze Żnina stwierdził, że województwo nie ma kwoty 107 mln złotych na rewitalizację. Być może jednak zmieni zdanie, gdy zobaczy zgodny głos samorządowców z zachodniej części województwa, ponad podziałami politycznymi.

 

O potrzebie bliższej współpracy Bydgoszczy z gminami na zachód i południe Bydgoszczy mówił w swojej interpelacji radny Stefan Pastuszewski z Bydgoszczy. Interpelacja ta była odpowiedzią na obawy Instytutu Rozwoju Bydgoszczy, że proponowany kształt kolei metropolitarnej BiT City jest niekorzystny dla Bydgoszczy.

 

W stolicy województwa coraz częściej pojawiają się głosy, że pomysł skomunikowania Bydgoszczy z Toruniem pociągami co godzinę lub w przypadku godzin szczytu nawet 30 minut nie ma ekonomicznej racji bytu i dużo ważniejsze było by skomunikowanie Bydgoszczy z powiatem nakielskim.

 

Czy przed nami przełom w polityce regionalnej? Dużo zależy od samorządowców, pierwszy krok został już jednak uczyniony.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.