Jesteś tutaj: Home

Marszałek chce zlecić przewozy kolejowe z wolnej ręki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 czerwiec 2015 21:29

Nie będzie przetargu jak wcześniej zapowiadano, ale na linia zelektryfikowanych, przewozy mają zostać zlecone Przewozom Regionalnym w trybie z wolnej ręki, kosztem dotychczasowego przewoźnika Arriva.

Plan dotyczy odcinków: Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie, Bydgoszcz – Nakło – Piła, Toruń – Włocławek i Toruń – Jabłonowo Pomorskie. Działanie to wpisuje się w plan ratowania Przewozów Regionalnych, spółki będącej własnością polskich województw. Swoje udziały w spółce ma też kujawsko-pomorskie.

 

Kondycja Przewozów Regionalnych stawała się coraz gorsza, stąd też przygotowano plan ratowania przewoźnika, który zakłada zawarcie 5-letnich umów przez marszałków z tą spółką. I w tym kierunku zmierzają działania Piotra Całbeckiego. Takie działania zaskakuje jednak należącą do niemieckich kolei Arrivę.

 

Pozostaje jednak pytanie, czy brak przetargów nie będzie oznaczało większych kosztów przewozu i czy nie przełoży się to na okrojenie liczby połączeń? Odpowiedź będziemy mogli poznać jednak dopiero po zakończeniu negocjacji marszałka z PR.

 

Na 29 czerwca związkowcy z Przewozów Regionalnych zapowiadają ogólnopolskie protesty.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.