Jesteś tutaj: Home

Fotoradary nie funkcjonują zgodnie z Konstytucją

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 15 lipiec 2015 19:17

Trybunał Konstytucyjny we wtorek orzekł, że przepisy regulujące funkcjonowanie stacjonarnych fotoradarów należących do Inspekcji Transportu Drogowego są niezgodne z ustawą zasadniczą. Nie oznacza to jednak, że mandaty nakładane za pomocą tych urządzeń stracą moc prawną, gdyż TK dał ustawodawcy czas na naprawę prawa.

 

Stacjonarne fotoradary należą do Inspekcji Transportu Drogowego, ta natomiast przekazuje Policji informacje o kierowcach łamiących przepisy ruchu drogowego, a ta następnie nakłada mandat karny. Taką procedurę zgodnie z ustawą – prawo o ruchu drogowym, ustala w drodze rozporządzenia minister ds. transportu. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Konstytucja wymaga, aby przetwarzanie danych osobowych obywateli było regulowane na poziomie ustawy a nie rozporządzenia. Dlatego rzecznik złożył skargę do TK.

 

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z tym i orzekł, że za 9 miesięcy te przepisy stracą ważność. Do tego czasu rząd ma czas na zmianę prawa.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy