Jesteś tutaj: Home

Fordoniacy stali się Borowiakami a Koronowiacy Krajanami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 17 lipiec 2015 12:38

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Urzędem Marszałkowskim piszą nowe dzieje etnograficzne województwa. Ze wspólnego dzieła tych instytucji, sfinansowanych za pieniądze publiczne, dowiemy się, że Kujawy kończą się na Bydgoszczy, zaś dzielnica Fordon jest już częścią krainy Borowiaków.

 

UMK wraz z Urzędem Marszałkowskim opracowało Internetowy Atlas Województwa, w ramach którego funkcjonuje także mapa etnograficzna województwa. Zdaniem jej twórców Koronowo, które uznawane jest przecież za najbardziej wysunięte na północ miasto Kujaw, leży na pograniczu Borowiaków i Krajny.

 

Jaki cel mogło mieć zmniejszenie terytorium Kujaw?

W rezultacie Kujawy są największą krainą geograficzną w graniach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Jak wyjaśnia radny Stefan Pastuszwski, gdy tworzono reformę samorządową, to znaczenie kulturowe Kujaw miało ważny wpływ, aby przyznać nam województwo. Gdy okroimy Kujawy, to wizualnie okażą się one porównywalne z Ziemią Chełmińską gdzie leży Toruń.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy