Jesteś tutaj: Home

Fordoniacy stali się Borowiakami a Koronowiacy Krajanami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 17 lipiec 2015 12:38

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Urzędem Marszałkowskim piszą nowe dzieje etnograficzne województwa. Ze wspólnego dzieła tych instytucji, sfinansowanych za pieniądze publiczne, dowiemy się, że Kujawy kończą się na Bydgoszczy, zaś dzielnica Fordon jest już częścią krainy Borowiaków.

 

UMK wraz z Urzędem Marszałkowskim opracowało Internetowy Atlas Województwa, w ramach którego funkcjonuje także mapa etnograficzna województwa. Zdaniem jej twórców Koronowo, które uznawane jest przecież za najbardziej wysunięte na północ miasto Kujaw, leży na pograniczu Borowiaków i Krajny.

 

Jaki cel mogło mieć zmniejszenie terytorium Kujaw?

W rezultacie Kujawy są największą krainą geograficzną w graniach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Jak wyjaśnia radny Stefan Pastuszwski, gdy tworzono reformę samorządową, to znaczenie kulturowe Kujaw miało ważny wpływ, aby przyznać nam województwo. Gdy okroimy Kujawy, to wizualnie okażą się one porównywalne z Ziemią Chełmińską gdzie leży Toruń.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów