Jesteś tutaj: Home

Ustawa metropolitarna idzie ekspresowym tempem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 29 lipiec 2015 23:29

30 czerwca Rada Ministrów obradowała na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach. Wówczas padła deklaracja o szybkiej finalizacji prac nad tzw. ustawą metropolitarną.. W rezultacie Sejm może ją przegłosować już we wtorek lub w środę. Kwestią otwartą pozostaje tylko, czy z niekorzystnymi dla Bydgoszczy i jej obszaru funkcjonalnego zapisami, które narzucają tworzenie metropolii z Toruniem.

 

W ostatecznej wersji dokument ten nazywać się ma ustawa o związkach metropolitarnych. Na przyszły tydzień zapowiedziano ostatnie posiedzenie Sejmu przed poselskimi wakacjami (planowana jest przerwa do drugiego tygodnia września). Minister Marek Wójcik, który reprezentuje rząd w podkomisjach pracujących nad tą ustawą wyraża nadzieje, że przejdzie ona przez Sejm jeszcze w sierpniu. W porządku obrad 98 posiedzenia Sejmu VII kadencji co prawda ustawa o związkach metropolitarnych nie została zawarta, ale bez problemu zmiany może nanieść marszałek.

 

Na wtorek zapowiedziano w słynnej Sali Kolumnowej posiedzenie połączone Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, na którym ma zostać przyjęte poprawione sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej. W sprawozdaniu znajduje się niekorzystny zapis, który w praktyce wymusi na Bydgoszczy tworzenie metropolii razem z Toruniem. Wczoraj jak pamiętamy oficjalny protest przyjęła w tej sprawie Rada Miasta Bydgoszczy.

 

Jedynym przedstawicielem okręgu bydgoskiego w tych komisjach jest poseł Piotr Król z PiS, który zapowiedział walkę o usunięcie niekorzystnych dla Bydgoszczy zapisów. Zaprosił on także bydgoskich samorządowców do udania się do Warszawy tego dnia. Posłanka Grażyna Ciemniak z kolei przyznaje, że rozmawia z kolegami z Platformy Obywatelskiej, którzy zasiadają w tej komisji i zachęca ich do zmiany zdania. W jej opinii ważnym argumentem za przyjęciem poprawki usuwającej niekorzystne zapisy, będzie przyjęte jednoznacznie przez bydgoski samorząd stanowisko.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.