Jesteś tutaj: Home

Ubywa nas, choć nie tak szybko jak przewidywali demografowie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 sierpień 2015 00:37

Główny Urząd Statystyczny porównał rzeczywiste dane dotyczące stanu ludności w poszczególnych województwach z prognozami demograficznymi. Okazuje się, że prognozy minimalnie zaniżały w roku 2014 liczbę mieszkańców Polski i województwa kujawsko-pomorskiego. Z racji tego, że różnice były tylko minimalne, to nie mamy powodu do optymizmu.

Pod koniec grudnia 2014 roku Polskę zamieszkiwało według rzeczywistych danych GUS ponad 38 mln obywateli, zaś województwo kujawsko-pomorskie 2 mln i 89 tys. W rezultacie w przypadku naszego województwa liczba mieszkańców okazała się wyższa o 514 obywateli, w porównaniu z prognozami demograficznymi. Błąd nie wyniósł zatem nawet 0,1%.

 

Według prognoz do 2050 roku populacja kujawsko-pomorskiego ma zostać zmniejszona o 14% i wynieść 1 mln i 799 tys. mieszkańców.

 

Prognoza demograficzne, które pozwalają określić liczbę mieszkańców z wieloletnim wyprzedzeniem, nie muszą się jednak spełnić. Pokazują one nam bowiem tylko skutki negatywnych zjawisk, którym metodami politycznymi można przecież przeciwdziałać, chociażby poprzez wspieranie polityki pro rodzinnej. Niestety dość mała różnica pomiędzy przewidywaniami demografów, a rzeczywistością pokazuje, że podejmowane do tej pory działania są na obecnym etapie mało skuteczne.

 

Optymistyczną informacją jest na pewno fakt, że w kujawsko-pomorskim odnotowano 672 urodzeń niż wynikało to z prognoz, zaś liczba zgonów była mniejsza o 434. Minimalnie lepiej prezentuje się też bilans dotyczący emigracji zagranicznej.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów