Jesteś tutaj: Home

Rząd uruchamia pomoc dla rolników

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 wrzesień 2015 20:24

488 mln zł rząd przygotował na pomoc dla rolników, których dotknęła susza. Ta klęska żywiołowa w sposób szczególny uderzyła w rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. O pomoc wnioskować można do końca września.

Stosowne regulacje prawne rząd zamierza przyjąć jeszcze w tym tygodniu, zapewnia minister rolnictwa Marek Sawicki. Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w wysokości 800 zł do hektara, ale pod warunkiem, że byli ubezpieczeni przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Taki wymóg stawia bowiem Unia Europejska. W przeciwnym przypadku ta pomoc wynosić będzie około 400 zł od hektara.

 

Poszkodowani gospodarze będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty oraz ułatwienia w spłacie zobowiązań wobec KRUS. Ministerstwo Finansów zapewnia także, że szybciej rolnicy otrzymają unijne dopłaty.

 

Ważnym warunkiem uzyskania pomocy będzie jednak posiadanie protokołów strat sporządzonych przy udziale administracji samorządowej. Zjawisko suszy w kujawsko-pomorskim potwierdzono już w pierwszej połowie czerwca, dlatego wojewoda wraz z organizacjami rolniczymi zachęcała poszkodowanych do zgłaszania swoich strat, w celu przygotowania się od strony formalnej do uzyskania pomocy.

 

17 mln zł z przygotowywanej przez rząd kwoty trafi też do plantatorów, którzy z powodu suszy będą mieli problemy z pozyskaniem materiału siewnego.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.