Jesteś tutaj: Home

Podsumowujemy intensywny tydzień

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 26 wrzesień 2015 13:12

W ostatnim tygodniu miało miejsce dość dużo ważnych wydarzeń, które dotyczyły naszego regionu. Z punktu widzenia redakcyjnego był to dość ciężki tydzień, ale także i czytelnikowi mogły uciec istotne kwestie. Dlatego też przygotowaliśmy podsumowanie najistotniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia.

Pomijamy w nim kwestie związane z kampanią wyborczą oraz kryzysem migracyjnym. W ostatnim tygodniu obradowały bowiem samorządy – inowrocławski i bydgoski, na których poruszane były dość istotne dla wspólnot samorządowych kwestie. Na koniec tygodnia mieliśmy też dość duże emocje związane z głosowaniem w Sejmie ustawy o związkach metropolitarnych.

 

Inowrocław:

We wtorek obradowała Rada Miejska Inowrocławia. Jeden z punktów zakładała przyjęcie przez radnych zmiany statutu Kujawskiego Centrum Kultury, co oznaczałoby zalegalizowanie prowadzenia przez tę instytucję portalu informacyjnego, co wydaje się sprzeczne z zasadami zachodniej demokracji. Prezydent Ryszard Brejza zdecydował się jednak wycofać ten wniosek – więcej.

 

Mieszkańców Inowrocławia interesowała także sprawa wygaszenia mandatów Lidii Stolarskiej i Jarosławowi Kopciowi, którzy mieli niezgodnie z prawem łączyć funkcję radnego i ławnika. Rada Miejska stanęła jednak w ich obronie - więcej.

 

Bydgoszcz:

W przypadku obrad Rady Miasta Bydgoszczy najwięcej emocji budził obywatelski projekt uchwały, która zobowiązuje prezydenta Rafała Bruskiego do przeznaczenia w roku 2016 przynajmniej 35 mln zł na budowę dróg osiedlowych. Inicjatywa ta była przedmiotem wielu zawirowań na środowej sesji, ale ostatecznie została przyjęta - więcej.

 

W  środę odbyła się też uroczysta sesja Rady Miata, na której godność honorowego obywatela uzyskała zasłużona Eleonora Harendarska. Polecamy relacje z tej wyjątkowej uroczystości - wiecej.

 

Rada Miasta skierowała w środę także do Komisji Rewizyjnej skargę na prezydenta Bydgoszczy, którą pod koniec marca złożył przewodnicząćy Rady Miejskiej Solca Kujawskiego. Było to naprawienie złamania prawa przez radnych w czerwcu - więcej.

 

Ponadto Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na wejście miasta w skład Lokalnej Grupy Działania Dwie Rzeki (więcej o tej inicjatywie) oraz uchwaliła na wniosek prezydenta Bruskiego bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich mieszkańców w dniu 1 listopada.

 

Istotne:

Radny województwa Andrzej Walkowiak uważa, że to były minister Stanisław Gawłowski przyblokował Zarząd Dorzecza Wisły, którego siedziba miała mieścić się w Bydgoszczy - wiecej.

 

W czwartek radnym wojewódzkim Zarząd Województwa przedstawił Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej, który zakłada planowane inwestycje drogowe i kolejowej z Regionalengo Programu Operacyjnego. Wynika z niego, że inwestycje będą się toczyć głównie w okolicy Torunia i Grudziądza i omijać region bydgoski - więcej.

 

Metropolia:

W czwartek poseł Antoni Mężydło z Torunia złożył poprawkę do ustawy o związkach metropolitarnych, aby odgórnie narzucić utworzenie metropolii bydgosko-toruńskiej - wiecej.  Uzyskał poparcie komisji sejmowych - więcej.  Podczas piątkowych głosowań jego poprawka została jednak odrzucona, czyli Bydgoszcz nie będzie zobowiązana na chwilę obecną do tworzenia metropolii z Toruniem - więcej.

 

Ustawa o związkach metropolitarnych musi uzyskać jeszcze akceptację Senatu.

 

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.