Jesteś tutaj: Home

MiR: Samorząd Województwa nie postrzega linii kolejowej nr 356 jako priorytetu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 30 wrzesień 2015 00:14

Dość emocjonująco wyglądała w poniedziałek dyskusja na Sejmiku na tematy związane z inwestycjami kolejowymi. Bydgoscy radni zarzucali marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, że marginalizuje zachodnią część województwa i nie chce zrewitalizować linii kolejowej nr 356. Całbecki natomiast stwierdził, że inwestycje blokuje PKP i resort infrastruktury. Ministerstwo nie zgadza się jednak z tą opinią.

W poniedziałek radni Roman Jasiakiewicz i Andrzej Walkowiak zarzucali marszałkowi, że dyskryminuje region bydgoski i domagali się uznania rewitalizacji linii kolejowej nr 356 w kierunku Szubina i Kcyni za zadanie priorytetowe z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- To larum które niektórzy radni podnoszą, dotyczące 356, to nie ten adres. PLK nie ma siedziby w Toruniu, ani w Bydgoszczy, tylko w Warszawie – odpowiedział radnym marszałek Piotr Całbecki. Dopytywany przez radnego Walkowiaka przyznał -  Takie przerzucanie na samorządy najróżniejszych inwestycji nie jest niczym nowym. W takim razie chciałbym zapytać publicznie pana ministra, jakie pieniądze przeznaczył na rewitalizacje tej drogi, aby w ogóle przywrócić ją do użytkowania. Bardzo chętnie spotkałbym się z panem ministrem w tej sprawie, po to, żeby ją wyjaśnić. Tak samo mogę odpisać do pana ministra i muszę, żeby swoimi 40 mld zł na inwestycje kolejowe w najbliższym czasie, znalazła się tak drobna, a ważna dla naszego regionu inwestycja.

 

Szerzej o poniedziałkowej dyskusji na SejmikuCałbecki wyremontowałby linie nr 356, ale chce tego PKP

 

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa informuje nas natomiast, że to władze województwa kujawsko-pomorskiego zdecydowały o tym, że ta inwestycja nie została ujęta w Kontrakcie Terytorialnym, w przeciwieństwie do województwa wielkopolskiego, które inwestuje w swój odcinek linii nr 356 - Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa jest projektem wskazanym przez samorząd województwa wielkopolskiego do realizacji w ramach RPO i ujętym w Kontrakcie Terytorialnym tego województwa. Stąd też projekt ten kończy się na granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Natomiast odcinek położony na terenie woj. kujawsko – pomorskiego nie jest postrzegany jako priorytetowy przez samorząd województwa kujawsko - pomorskiego i nie został ujęty w Kontrakcie Terytorialnym.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje nas, że lista inwestycji kolejowych nie jest zamknięta, ale konieczne będzie dogadanie się Samorządu Województwa z PKP PLK - Lista projektów RPO umieszczonych w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. (KPK) nie jest zbiorem zamkniętym. W przypadku pojawienia się możliwości finansowania dodatkowych projektów ze środków RPO, bądź powstania oszczędności na projektach ujętych w KPK, będzie możliwość wprowadzenia dodatkowych zadań do Programu. Ze względu jednak na to, że projekty finansowane będą ze środków RPO, którymi dysponują władze wojewódzkie, typowanie projektów i kolejność ich realizacji musi być przedmiotem konsensusu pomiędzy władzami miejscowymi a PKP PLK S.A., będącej beneficjentem projektów – wyjaśnia Popa.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.