Jesteś tutaj: Home

Senat debatował nad metropoliami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 30 wrzesień 2015 23:59

W środę w Senacie odbyła się debata nad ustawą o związkach metropolitarnych. Przebiegała ona spokojnie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec wyraził pogląd, że możliwość zmniejszenia progu ludnościowego dla związku metropolitarnego do 350 tys. mieszkańców może być do zaakceptowania. Głosowania zaplanowano na piątek.

- To oznacza, że będą mogły powstawać takie instytucje także wokół takich miast jak Lublin czy Białystok. A więc ośrodki metropolitalne na ścianie wschodniej, których bardzo potrzebujemy, mogłyby korzystać z dobrodziejstw z tej ustawy – mówił senator Janusz Sepioł, który reprezentował na posiedzeniu plenarnym Senatu Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W rezultacie w kujawsko-pomorskim przy takich zapisach Bydgoszcz i Toruń mogłyby utworzyć niezależne od siebie metropolie.

 

Jednoznacznego stanowiska rządu do tej kwestii na chwilę obecną nie ma. Reprezentujący Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec przyznał - Jakkolwiek z punktu widzenia ustrojowego ta poprawka idzie w kierunku, który jest możliwy do przyjęcia, to zasadnicze znaczenie dla delimitacji obszarów metropolitalnych ma koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju. Ta koncepcja wskazuje aglomeracje o cechach metropolitalnych, zawężając je do pierwszego kryterium, pięciuset tysięcy mieszkańców, jednakże wskazuje również na to, że w przypadku pozostałych aglomeracji wykazujących cechy metropolitalne z punktu widzenia interesów państwa i potrzeb równomiernego rozwoju cechy metropolitalne powinny być wspierane. Tak więc są argumenty za tym, by tę poprawkę przyjąć, choć mamy też świadomość, że ustawa generuje znaczące ubytki w budżecie państwa.

 

W debacie nie uczestniczył jednak przedstawiciel Ministerstwa Finansów, stąd też nie wyrażono stanowiska tego resortu. Senator Michał Wojtczak nie złożył poprawki narzucającą metropolię bydgosko-toruńską, co zapowiadała na antenie Radia PiK. Głosu w debacie nie zabrał także senator z Bydgoszczy Andrzej Kobiak. 

 

Głosowanie nad poprawkami zaplanowane jest na piątek. Poprawki Senatu będzie mógł odrzucić jednak Sejm w III czytaniu.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.