Jesteś tutaj: Home

Kolejność na liście nie ma znaczenia – czyli jak głosować?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 24 październik 2015 10:56

W niedziele od godziny 7:00 : 21:00 odbywać będą się wybory do Sejmu i Senatu. Będziemy wybierać 12 posłów i po jednym senatorze. Żeby nasz głos był ważny powinniśmy wybrać po jednym kandydacie do Sejmu i Senatu. Przedstawiamy krótką informację o tym jak głosować.

W lokalu wyborczym otrzymamy książeczkę do głosowania w wyborach do Sejmu oraz kartę do głosowania do Senatu. Na każdej z nich powinniśmy zaznaczyć jeden ,,x”.

 

Po otwarciu książeczki do Sejmu powinien mieścić się spis treści z listą zarejestrowanych komitetów wyborczych. Następnie powinniśmy otworzyć stronę poświęconą komitetowi, który chcemy poprzeć i zakreślić ,,x” przy nazwisku konkretnego kandydata. Głosowanie przy spisie treści będzie oznaczało głos nieważne, tak samo zaznaczenie kilku kandydatów.

 

Przed kampanią wyborczą mogliśmy odnieść wrażenie, że dla kandydatów miejsce na liście ma znaczenie. Oparte to jest jednak bardziej o kwestie prestiżowe i to, iż wyborcy nie zawsze przeglądają całą listę. W rezultacie jednak przy podziale mandatów poselskich liczyć będzie się indywidualny wynik, a nie pozycja na liście. Niestety wielu wyborców nie wie o tym do końca.

 

Do Senatu otrzymamy jedną kartę z listą 5 nazwisk w okręgu północnym (Miasto Bydgoszcz, powiaty: bydgoski, świecki i tucholski) oraz 6 nazwisk w okręgu południowym (powiaty: inowrocławski, mogileński, żniński, nakielski i sępoleński). Wybory odbywają się tutaj w oparciu o jednomandatowe okręgi wyborcze, czyli wygra kandydat, który uzyska indywidualnie najwięcej głosów.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów