Jesteś tutaj: Home

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 28 październik 2015 14:39

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o związkach metropolitarnych, która umożliwi utworzenie metropolii obszarom liczącym przynajmniej 500 tys. mieszkańców. Oznacza to, że metropolia w kujawsko-pomorskim będzie musiała zostać oparta o Bydgoszcz. O veto wnioskował prezydent Torunia.

 

Ustawa metropolitarna budziła duże emocje w województwie kujawsko-pomorskim. Toruńscy posłowie zabiegali pierw o zapisanie odgórnej metropolii bydgosko-toruńskiej, czemu sprzeciwiali się reprezentanci Bydgoszczy w Sejmie. W głosowaniu taki zapis został odrzucony.

 

Następnie toruńscy senatorowie zaproponowali obniżenie wymogu liczby mieszkańców do 350 tys., co dawałoby szansę na osobną metropolię toruńską. W głosowaniu Senat ją przyjął, ale tą poprawkę odrzucił z kolei Sejm.

 

Prezydent Torunia poprosił zatem prezydenta Dudę o zawetowanie ustawy. Osobny list do prezydenta RP wystosowało Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska, prosząc o podpisanie ustawy. Prezydentowi bliższa była racja bydgoskiej organizacji społecznej.

 

Najważniejsze założenia tej ustawy opisuje serwis PopieramBydgoszcz.pl - http://popierambydgoszcz.pl/2015/09/najwazniejsze-zalozenia-ustawy-o-zwiazkach-metropolitarnych/

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów