Jesteś tutaj: Home

,,Węglówka” jednym z kolejowych priorytetów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 31 październik 2015 08:20

Przynajmniej 1 mld zł zostanie przeznaczone w najbliższych latach na rozwój linii kolejowej nr 131 na trasie Śląsk – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo. Priorytetem jest tutaj jednak wykorzystanie tego szlaku dla ruchu towarowego. Dla Brukseli jest to ważny odcinek łączący Gdańsk z Austrią i Włochami.

Historia magistrali węglowej sięga okresu II Rzeczypospolitej. Wojna celna z Niemcami sprawiła, iż Polska musiała się skupić na handlu morskim. Konieczne było szybkie skomunikowanie Śląska z portami w Gdyni. Wówczas zdecydowano się wybudować magistralę węglową, która dzisiaj kojarzona jest z liniami kolejowymi nr 131 i 201. Stacja w podbydgoskim Emilianowie obsługuje obecnie dziesiątki pociągów towarowych dziennie.

 

Dzisiaj planiści z Brukseli dostrzegli strategiczne znaczenie tej linii kolejowej, dlatego do 2023 roku zainwestowane na być w nią przynajmniej 1 mld zł. Odcinek Chorzów – Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo na tą kwotę ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planuje się dostosowanie jej do prędkości rejsowej 120-140 km/h. Na liście rezerwowej funduszu CEF znajduje się natomiast odcinek Bydgoszcz – Tczew, który służyłby głównie ruchowi pasażerskiemu.

 

Priorytetem jest także remont i elektryfikacja linii kolejowej nr 201 z Maksymilianowa przez Kościerzynę do Gdyni. Pociągi towarowe po przejechaniu przez Bydgoszcz zjeżdżają bowiem z linii nr 131 na 201. Ruch towarowy odbywa się zatem z reguły z ominięciem Tczewa.

 

Linie nr 131 i 201 będą częścią transeuropejskiego szklaku Bałtyk - Adriatyk. Łączyć on ma Trójmiasto, Bydgoszcz, Chorzów, Wiedeń, Wenecję i Bolonie.

 

Łącznie kolej planuje wydać do 2023 roku 67 mln zł na modernizację szlaków.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów