Jesteś tutaj: Home

Chcą odłączenia Tucholi do województwa pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 grudzień 2012 00:25

Mieszkańcy Tucholi od wielu lat walczą o obwodnicę swojego miasta, ich cierpliwość zaczyna się kończyć, stąd coraz głośniej zaczyna się mówić o odłączeniu powiatu z granic województwa kujawsko-pomorskiego.

Przez miasto przebiegają trzy drogi wojewódzkie, w tym nr 240, na której występuje duże natężenie ruchu. Samochody jeżdżą przez środek miasta co jest dużą uciążliwością dla mieszkańców.

 

W mieście powstało Stowarzyszenie SOS dla Tucholi, którego głównym celem jest walka o budowę obwodnicy. W ich opinii marszałek województwa Piotr Całbecki lekceważy problemy tego miasta, stąd też cierpliwość zaczyna się kończyć.

 

Póki co negocjujemy z marszałkiem. Jeśli jednak w przyszłym roku nic w tym temacie się nie ruszy, to uruchomimy następną akcję i przeprowadzimy referendum w sprawie odłączenia Powiatu Tucholskiego i przeniesienia go do Województwa Pomorskiego – wypowiada się na portalu tucholainfo.pl Stanisław Welter, prezes Stowarzyszenia SOS dla Tucholi.

 

Marszałek województwa uważa to za szantaż i winni władze samorządowe za to, że nie skorzystali z jednego z programów Urzędu Marszałkowskiego.

 

Rada Ministrów decyduje

Doprowadzenie do referendum w powiecie tucholskim nie będzie dużym problemem, gdyż wystarczy uzbierać około 3,8 tysiąca podpisów mieszkańców. Gdyby w referendum obywatele opowiedzieli się za zmianą granic województwa, to ostateczna decyzja i tak będzie leżeć w gestii Rady Ministrów. Ta niewykluczone jednak, że przychyli się do głosu mieszkańców.

 

Strata dla regionu

Odłączenie powiatu tucholskiego nie będzie korzystne dla zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Zarówno zmniejszona zostanie liczba parlamentarzystów reprezentujących okręg bydgoski w Sejmie, jak i jeszcze bardziej zostanie zachwiana równowaga pomiędzy okręgiem bydgoskim, a toruńskim. Tak się już stało w przypadku odłączenia powiatu chojnickiego kilka lat temu.

 

Sytuacja w powiecie tucholskim jest kolejną przesłanką pokazującą, że w naszym województwie źle się dzieje. W ostatnim czasie na naszych łamach pojawiło się wiele opinii z powiatu nakielskiego, z których wynika, że mieszkańcy tej części regionu także czuja się lekceważeni przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Na niekorzyść obecnego modelu zarządzania województwem wskazuje także fakt, że w rankingach plasujemy się w ogonie Polski.

 

Warto zatem podjąć poważną dyskusję na temat przyszłości całego regionu. Do tematu będziemy wracać.

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.