Jesteś tutaj: Home

Polsko – dzisiaj pamiętamy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 11 listopad 2015 00:33

Dzisiaj dzień trochę inny niż zwykle – większość z nas ma wolne, życie toczy się wolniej, na ulicach dostrzec możemy biało-czerwone flagi. Część z nas pójdzie na uroczystości gminne, niektórzy z nas będą obecni też na obchodach o znaczeniu ponadregionalnym w Warszawie czy w Krakowie. Dzisiaj świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po ponad stu latach zaborów.

 

Na tę wolność czekały pokolenia Polaków, które nie były na los swojego narodu bierne. Podejmowano walkę zbrojną w ramach powstań i choć dzisiaj możemy się sprzeczać, czy przypadkiem zbrojne wystąpienia były rozważne, to na pewno przez dziesiątki lat duch w narodzie nie ginął. Inni podejmowali pracę organiczną, dbali o to, aby ziemia znajdowała się w polskich rękach. Mowa tutaj o Wielkopolsce czy Kujawach, których tożsamość wydaje się nam szczególnie bliska.

 

Polacy ze wszystkich trzech zaborów i na emigracji potrafili jednak dać światu jednostki ponad przeciętne. Dzisiaj pamiętajmy w szczególności o Ignacym Janie Paderewskim, Romanie Dmowskim, czy Józefie Piłsudskim. Dzięki Dmowskiemu i Paderewskiemu po I wojnie światowej Polska znalazła się w obozie zwycięzców, dzięki czemu możliwe było odbudowanie dużego państwa polskiego. Jak to mówił w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ks. dr. Kolipiński na Placu Piastowskim – upadły cesarstwa, które doprowadziły wcześniej do rozbiorów Polski (treść kazania przedrukowujemy dzisiaj na naszych łamach – Gdyby żyli Mickiewicz i Sienkiewicz – tak Bydgoszcz świętowała X-lecie Niepodległości) Praca organiczna na naszych ziemiach i bardzo dobrze zorganizowane Powstanie Wielkopolskie sprawiło, że w tej Polsce znalazła się Bydgoszcz i Inowrocław.

 

Warto o tym przypominać, bo te przykłady pokazują, jak potrafiliśmy kiedyś być skuteczni w walce o niepodległość. Wzorując się na nich, będzie nam łatwiej skuteczniej podejmować wyzwania, które przed Polską stają. Oczywiście w przeszłości również i te wielkie postacie popełniały błędy, wiedz o nich, pozwoli nam ich jednak uniknąć w przyszłości.

 

Dzisiaj cieszymy się z Polski niepodległej. Warto zadawać sobie pytania jednak o jej przyszłość. Czy chcemy większej suwerenności, czy widzimy swoją przyszłość w pogłębianiu integracji europejskiej. W pewnym sensie są to pytania o przyszłość całej Europy, które zadawać muszą sobie różne narody. Możemy się zadowolić możliwością pracy w bardziej godziwych warunkach w krajach europy zachodniej, ale też do wyboru mamy drogę, budowania silnej gospodarczo Polski, z lepszymi perspektywami dla przyszłych pokoleń. Pójście tą drugą drogą będzie nas napełniać dumą, ale wymagać będzie wielkiego wysiłku, którego efekty odczują dopiero przyszłe pokolenia. To trochę jak z tą stuletnią drogą do niepodległości, choć w tym wypadku myślę, że aż tak długi okres nie będzie potrzebny.

 

Na polskiej scenie politycznej dochodzi właśnie do pewnego przetasowania, wywołanego ostatnimi wyborami parlamentarnymi i nieco wcześniejszymi prezydenckimi. Jedno środowisko polityczne ma pełnie władzy i realne możliwości, aby budować świetność naszej Ojczyzny. Nie zawiedźcie Polski!

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.