Jesteś tutaj: Home

Z Nakła do Torunia pociągiem osobowym nie dojedziemy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 28 listopad 2015 18:10

Za dwa tygodnie w życie wejść ma nowy rozkład pociągów. W naszym województwie równocześnie odbywa się spór o to, jaki przewoźnik będzie obsługiwał regionalne linie zeelektryfikowane. Niestety po raz kolejny nie pomyślano o bezpośrednich pociągach Nakło nad Notecią – Toruń.

Pociąg na tej trasie przejeżdżałby przez całą Bydgoszcz na linii zachód – wschód, stąd też bydgoszczanie staliby się beneficjentami takiej organizacji pociągów. Kolej mogłaby wówczas wyręczać komunikację miejską, gdyż pociągiem możliwe byłoby dojechanie chociażby z Osowej Góry do Łęgnowa, bądź do stacji Bydgoszcz Wschód, na którym moglibyśmy przesiąść się na tramwaj do Fordonu.

 

Studenci z zachodnich dzielnic Bydgoszczy szybciej mogliby dotrzeć na UMK w Toruniu, podobnie jak ich koledzy z Nakła.

 

Już w kwietniu taki postulat przedstawił Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszcz. Postulowano wówczas połączenie pociągów relacji Nakło – Bydgoszcz Główna i Bydgoszcz – Toruń Wschodni. Najwidoczniej odpowiedzialny za organizację transportu w województwie Urząd Marszałkowski, nie dostrzega korzyści takiego rozwiązania.

 

Zaliczyć do nich można dodatkowo szansę na poprawienie rentowności BiT City. Wydano grube miliony na połączenie Bydgoszcz i Torunia szybką koleją, ale brakuje pasażerów. Wydłużając linię do Nakła, zwiększylibyśmy liczbę potencjalnych pasażerów.

 

Zyskaliby też mieszkańcy powiatu nakielskiego i sępoleńskiego. Dworzec w Nakle, bezpośrednio skomunikowany z Bydgoszczą i Toruniem, mógłby być ważnym węzłem przesiadkowym dla komunikacji autobusowej i kolejowej. W Nakle przesiadać mogliby się bowiem osoby dojeżdżające z Sępólna Krajeńskiego, Więcborka czy Mroczy.

 

Według nowego rozkładu jazdy z Nakła do Bydgoszczy dojeżdżać będzie 10 pociągów regionalnych dziennie. Do Torunia z Nakła dojechać będziemy mogli co prawda trzema pociągami PKP Intercity, ale z racji klasy pociągu pośpiesznego, bilet nie będzie zbyt tani. Bezpośredni pociąg z Nakła do Torunia zaproponował przewoźnik Arriva RP (o godzinie 21:37), ale wszystko zanosi się na to, że ta spółka po liniach zeelektryfikowanych od 13 grudnia nie będzie jeździć.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.