Jesteś tutaj: Home

Czy PiS może wejść w koalicje w Sejmiku z marszałkiem Całbeckim?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 10 grudzień 2015 00:19

Marszałka nie ruszymy, a swoje dostaniemy – tak zdaniem radnego Romana Jasiakiewicza mogą wyglądać relacje Prawa i Sprawiedliwości z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim. Oficjalną koalicję podejrzewa natomiast poseł Paweł Skutecki.

Parlamentarzysta Kukiz15 komentując wypowiedzi toruńskiego posła PiS Krzysztofa Ardanowskiego na temat polityki marszałka zauważa - Jego wstrzemięźliwość w ocenie marszałka można odbierać przez pryzmat "toruńskiej perspektywy", i to by było zrozumiałe. Ja tam jednak poczułem aromat przygotowywanej koalicji. Bez dodatku koniczynek jak mniemam i przy poważnej marginalizacji bydgoskich radnych i w ogóle tej części województwa jako element wewnętrznej rozgrywki PiS – komentuje na Facebook-u Paweł Skutecki.

 

Zdaniem bydgoskiego posła PiS mógłby wejść do koalicji w miejsce PSL, partii mającej w naszym województwie coraz bardziej widoczne wewnętrzne konflikty. Poseł Ardanowski na prezentacji nowego wojewody kujawsko-pomorskiego, widocznie unikał krytyki wobec osoby marszałka Całbeckiego.

 

Oficjalnej koalicji nie przewiduje już natomiast radny niezależny Roman Jasiakiewicz, który uważa jednak za dość prawdopodobny inny układ - Nie zakładam, aby w PiS wszedł oficjalnie do koalicji, bo może dobrze funkcjonować w układzie nieformalnym.

 

Miałoby to by odbywać na prostej zasadzie - Marszałka nie ruszymy, a swoje dostaniemy

 

- Już swego czasu mówiłem, że marszałek Piotr Całbeckim może liczyć na poparcie nie tylko PO i PSL, ale też radnych PiS z okręgu toruńsko-włocławskiego. Mamy chociażby przykład tego, że marszałek zgodził się, aby radny Adam Banaszak został wybrany jako delegat województwa do zgromadzenia regionów – dodaje Jasiakiewicz.

 

Banaszak jest zawieszony w prawach członka, jeden z głównych zarzutów, który o tym zdecydował, to było wprowadzenie przez niego dyscypliny klubowej na Sejmiku, aby PiS głosował bardziej korzystnie dla Całbeckiego. Radny Adam Banaszak pomimo zawieszenia nadal reprezentuje PiS w prezydium Sejmiku i ma duży wpływ na politykę prowadzoną przez to ugrupowanie w Samorządzie Wojewódzkim.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.