Jesteś tutaj: Home

Nowoczesna pytała o zmiany w ustawie metropolitarnej. Rząd ich obecnie nie planuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 grudzień 2015 18:49

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraził w Sejmie pogląd, iż nie planuje się zmian w ustawie o związkach metropolitarnych, która wejdzie w życie od stycznia. Resort nie planuje zatem także odgórnego zapisania metropolii bydgosko-toruńskiej czego oczekuje prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

 -Zadam pytanie od pana Michała Stasińskiego z Bydgoszczy – czy będziemy pracowali nad zmianami w tej ustawie, bo jest ona oczywiście bardzo potrzebna, ale jednak wymaga trochę korekt? – pytała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej, po czym wyraziła konkretne oczekiwania - Moje pytanie zadaje w imieniu prezydenta miasta Torunia. Według nas treść tej ustawy jest niezgodna z wymogami Unii Europejskiej i przyjętymi przez rząd Polski dokumentami oraz zasadą demokracji i poszanowania prawa. Czy państwo w ogóle zakładacie dyskusje na temat tej ustawy?

 

Toruńska posłanka formalnie pytania bieżące zadawała razem z bydgoskim posłem Michałem Stasińskim, również związanym z Nowoczesną.

 

- Ciężko mówić o tym jak ona funkcjonuje, skoro ona jeszcze nie funkcjonuje – odniósł się do pytania podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek, po czym stwierdził – Ministerstwo nie planuje prac.

 

Gdyby w przyszłości miało dojść o jakiś zmian w ustawie, to MSWiA zapowiada, że konieczne byłby szerokie konsultacje.

 

Zdaniem Chwałka, wystarczającym wymogiem dla utworzenia metropolii jest 500 tys. mieszkańców.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.