Jesteś tutaj: Home

W kujawsko-pomorskim rok 2016 - Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 24 grudzień 2015 12:07

Sejmik w tym tygodniu przyjął uchwałę ustanawiający zbliżający się rok pod patronatem Dziedzictwa Chrztu Polski. Przypadać będzie bowiem 1050 rocznica Chrztu Polski. Radni przyjęli stosowane stanowisko jednogłośnie.

W 2016 roku przypada rocznica Chrztu Polski, który włączył naszą Ojczyznę do wspólnoty chrześcijańskiej. Poprzez akt ten przyjęliśmy system wartości moralnych i społecznych ukształtowanych na fundamencie Dekalogu. Był to zwrot o niezwykłej doniosłości, który zmienił na wieki nasze miejsce i rolę na kontynencie europejskim. Późniejszy Zjazd Gnieźnieński był zwieńczeniem wydarzeń zainicjowanych w roku 966 – przypieczętowane zostały polityczne związki z Europą Zachodnią – napisali radni Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Chrzest Polski stanowił przełomowy, dziejowy krok, który przyśpieszył formowanie się państwa polskiego, kształtowanie się systemu władzy, struktur społecznych, sił zbrojnych. Łacina, ówcześnie uniwersalny sposób komunikacji, wpłynęła na rozwój sądownictwa i szkolnictwa. Rodzącym się elitom ułatwiła dostęp do wiedzy z zakresu filozofii, prawa, teologii, nauk wyzwolonych i medycyny.

 

Sejmik zauważa ponadto, że 1000 rocznica Chrztu Polski nie mogła odbyć się należycie z powodów politycznych i ideologicznych. Wartości chrześcijańskie są bowiem sprzeczne z ideologią na której opierał się ustrój Polski Ludowej.

 

Inicjatorem ustanowienia roku 2016 Rokiem Dziedzictwa Chrztu Polski jest bydgoski radny Roman Jasiakiewicz.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.