Jesteś tutaj: Home

O czym nie poinformuje regionalny oddział Telewizji Polskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 grudzień 2015 23:04

W ubiegły poniedziałek Sejmik przyjął budżet województwa na rok 2016. Mieszkańców kujawsko-pomorskiego o tym fakcie poinformowały m.in. ,,Zbliżenia” TVP Bydgoszcz. Relacja telewizyjna w mojej opinii stronniczo wybiela sytuację budżetową województwa, na rzecz poprawy wizerunku Zarządu Województwa. Z racji trwającej w kraju dyskusji o przyszłości mediów publicznych, warto pytać publicznie, o przyczyny takiej linii programowej TVP Bydgoszcz.

 

Materiał przygotowany przez toruńską redakcję TVP Bydgoszcz prezentuje dyskusję na sesji Sejmiku, jako spór pomiędzy oceną budżetu jako prorozwojowy (pogląd koalicji PO – PSL) oraz stagnacyjnego (pogląd opozycji). Faktem jest, że o tym na sesji też była mowa, padały różne argumenty, ale wydaje się, że nie były to informacje najważniejsze.

 

Zarówno koalicja i opozycja była zgodna w innej kwestii, że sytuacja finansowa kujawsko-pomorskiego jest trudna. O tym telewidzowie ze ,,Zbliżeń” się już nie dowiedzieliśmy. Fakty są jednak takie – Regionalna Izba Obrachunkowa ocenia, że przyjęty projekt budżetu zakłada, iż kujawsko-pomorskiemu do dopuszczalnego zadłużenia brakuje zaledwie 0,31%. Jest to dość mała różnica i nie można wykluczyć, że jak wskaźniki w trakcie roku będą złe, to i tak ten próg przekroczymy.

 

Przewodniczący komisji finansów w imieniu koalicyjnego klubu PO Leszek Pluciński mówił wprost, że bez pomocy rządu, możemy mieć problem z wykonaniem tego budżetu. Ten sam polityk ocenił, iż wpływy z PIT mogą być przeszacowane i w realnym wykonaniu, będą niższe. Wręcz dramatyczne wypowiedzi Plucińskiego, w ,,Zbliżeniach” nie zostały jednak nawet ujęte.

 

Do tego wszystkiego dochodzić może jeszcze jedna zmienna. Jeżeli rząd zdecyduje się szybko prowadzić wzrost kwoty wolnej od podatku, nawet częściowo (spekuluje się o kwocie 1,5 tys. zł), to wpłynie to na pewno na spadek wpływów z PIT.

 

Nasza relacja z debaty budżetowejKujawsko-pomorskie finanse z nożem na gardle

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.