Jesteś tutaj: Home

Poprawka dotycząca linii kolejowej: Bydgoszcz – Piła – Krzyż upadła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 luty 2016 00:56

W minionym tygodniu odbywała się w Sejmie debata nad budżetem państwa na bieżący rok. Zgłoszono ponad 200 poprawek, stąd też obrady odbywały się po nocach. Posłowie PO z okręgu pilskiego zaproponowali w dwóch poprawkach przekazanie łącznie 200 mln zł na inwestycje kolejowe.

 

Dokładniej chodziło o linie kolejową nr 18 na odcinku Bydgoszcz – Nakło – Piła oraz linie nr 203 Piła – Krzyż.

 

O przyjęcie poprawek prosiła posłanka Maria Małgorzata Janyska, której wystąpienie przerywano okrzykami ,,osiem lat”. Zapewne osoby interesujące się samorządem pilskim będą wiedziały o co chodzi, nie zmienia to jednak faktu, iż takie zachowanie Sejmu nie sprzyjało poważnej debacie.

 

- Wniosek mniejszości dotyczy remontu linii kolejowej w Polsce lokalnej – tłumaczyła posłanka – Dotyczy subregionu pilskiego, w którym są prawie same małe miejscowości. Zależy wam na obywatelach polski powiatowej, aby mieli dostęp do usług edukacyjnych, zdrowotnych i rynku pracy.

 

Za przyjęciem poprawki głosowało 198 posłów (PO:Teresa Piotrowska, Zbigniew Pawłowicz, Paweł Olszewski, Krzysztof Brejza; Kukiz15: Paweł Skutecki; Nowoczesna: Michał Stasiński), przeciw było 236 posłów (PiS: Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Piotr Król, Łukasz Schreiber, Bartosz Kownacki). Eugeniusz Kłopotek wstrzymał się od głosu. Jedynym posłem PiS, który się wyłamał, był Maks Kraczkowski z okręgu pilskiego.

 

Posłowie od Kukiza zabiegają

Przed dwoma tygodniami wspólną interpelacje w sprawie linii kolejowych nr 18 i 203 złożyli posłowie: Paweł Skutecki, Paweł Szramka (z Brodnicy) i Błażej Parda (okręg pilski). W przypadku linii nr 203 zabiegają oni o elektryfikację, co pozwolić ma na uruchomienie bezpośrednich pociągów z Bydgoszczy do Szczecina.

 

Realizacja tych inwestycji będzie miała duże znaczenie dla miasta Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego, ale również dla północnej Wielkopolski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Umożliwiłoby to sprawniejszą komunikację Szczecina z centralną Polską oraz pozwoliłoby na realizację szybkich i ekonomicznych połączeń miast: Piły, Bydgoszczy i Torunia z Berlinem, co przełożyłoby się na wzrost potencjału inwestycyjnego tych terenów. Modernizacja linii kolejowej nr 18 przyczyniłaby się również do usprawnienia komunikacji w tzw. Bydgoskim Obszarze Funkcjonalnym – czytamy w uzasadnieniu interpelacji.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów