Jesteś tutaj: Home

Jan Paweł II ma połączyć Bydgoszcz z Toruniem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 14 luty 2016 13:23

Jutrzejsza sesja Sejmiku rozpocznie się od części uroczystej, na której ma zostać przyjęte stanowisko w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa. W tym działaniu możemy dopatrzeć się przede wszystkim próby szukania tożsamości województwa, które w chwili obecnej jej nie ma.

 

Inicjatywa takiego procedowania sprawy jak się dowiedzieliśmy wyszła z Zarządu Województwa. Treść proponowanej uchwały:

 

Radni Województwa wyrażają prośbę o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prośbę kierujemy do Księży Ordynariuszy, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujący się w naszym województwie.

 

Sejmik w 2008 roku ustalił na dzień 7 czerwca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ta data łączy mieszkańców regionu pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II – we Włocławku w roku 1991 oraz w Bydgoszczy i Toruniu w roku 1999.

 

Dekret Biskupa Ordynariusza, ustanawiający 7 czerwca dniem patronalnym Jana Pawła II na ziemi kujawsko-pomorskiej, jeszcze mocniej zjednoczy wojewódzką wspólnotę samorządową.

 

Stała, wciąż pielęgnowana i pogłębiana obecność w zbiorowej świadomości nauczania Jana Pawła II, a także Jego Święte wstawiennictwo, wzbogacą współczesne i przyszłe pokolenia, będąc źródłem nieprzemijających wartości, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu spajających społeczne relacje.

 

Patronalny dzień refleksji i modlitewnego spotkania wszystkich jednocześnie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego byłby istotnym dopełnieniem dotychczasowych inicjatyw.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów