Jesteś tutaj: Home

Jan Paweł II ma połączyć Bydgoszcz z Toruniem

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 14 luty 2016 13:23

Jutrzejsza sesja Sejmiku rozpocznie się od części uroczystej, na której ma zostać przyjęte stanowisko w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa. W tym działaniu możemy dopatrzeć się przede wszystkim próby szukania tożsamości województwa, które w chwili obecnej jej nie ma.

 

Inicjatywa takiego procedowania sprawy jak się dowiedzieliśmy wyszła z Zarządu Województwa. Treść proponowanej uchwały:

 

Radni Województwa wyrażają prośbę o ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Prośbę kierujemy do Księży Ordynariuszy, których jurysdykcja obejmuje obszar diecezji znajdujący się w naszym województwie.

 

Sejmik w 2008 roku ustalił na dzień 7 czerwca Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ta data łączy mieszkańców regionu pobytem Ojca Świętego Jana Pawła II – we Włocławku w roku 1991 oraz w Bydgoszczy i Toruniu w roku 1999.

 

Dekret Biskupa Ordynariusza, ustanawiający 7 czerwca dniem patronalnym Jana Pawła II na ziemi kujawsko-pomorskiej, jeszcze mocniej zjednoczy wojewódzką wspólnotę samorządową.

 

Stała, wciąż pielęgnowana i pogłębiana obecność w zbiorowej świadomości nauczania Jana Pawła II, a także Jego Święte wstawiennictwo, wzbogacą współczesne i przyszłe pokolenia, będąc źródłem nieprzemijających wartości, w dialogu i wzajemnym poszanowaniu spajających społeczne relacje.

 

Patronalny dzień refleksji i modlitewnego spotkania wszystkich jednocześnie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego byłby istotnym dopełnieniem dotychczasowych inicjatyw.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.