Jesteś tutaj: Home

Metropolia bydgosko-toruńska ma poprawić wyniki województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 16 luty 2016 13:53

Na wczorajszej sesji Sejmiku przedstawiono raport dotyczący rozwoju społeczno-gospodarczego województwa w latach 2012-2014. Dokument opracowali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i instytucji podległych. Chwalono się, iż niektóre wskaźniki województwa uległy poprawie, choć w większości kryteriów plasujemy się w drugiej połowie polskich województw.

 

- Potencjał metropolitarny Bydgoszczy i Torunia powinien być traktowany łącznie – mówił reprezentujący Urząd Marszałkowski dyrektor Adam Stańczyk. Jednym z głównych zaleceń dla poprawy wskaźników województwa kujawsko-pomorskiego jest budowanie wspólnego potencjału metropolitarnego Bydgoszczy i Torunia. Integracja metropolitarna obu miast jak się dowiedzieliśmy, była głównym założeniem polityki regionalnej o momentu powstania województwa.

 

Argumentem za taką polityką ma być zamieszkiwanie Bydgoszczy i Torunia aż 27% mieszkańców całego województwa. Bydgoszcz pod względem ludności plasuje się na 8 pozycji w kraju, Toruń na 12, a dwa miasta traktowane jako jeden organizm już na 5 pozycji. Radnym Sejmiku zaprezentowano również taki argument, iż Bydgoszcz pod względem widzów na przestawieniach w teatrach dramatycznych i lalkowych plasuje się dopiero na 18 pozycji, gdy z Toruniem byłaby na 7.

 

Autorzy analizy (pracownicy UM) ubolewają, iż w większości porównać potencjał Bydgoszczy i Torunia plasowany jest osobno.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.