Jesteś tutaj: Home

Apelują o wywieszenie flag we wtorek 1 marca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 luty 2016 17:03

Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego też wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z bydgoską delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej, apelują do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, o wywieszenie flag narodowych, jako hołdu dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.

- Już dzisiaj apeluje o solidarność z tym dniem i wywieszenie flag – zaapelował na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, doradca wojewody, Jacek Tarczewski, co poparł w swojej wypowiedzi jego szef.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Sejm przyjął stosowną uchwałę z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Dzień 1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 roku, gdy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach VI Zarządu Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi koordynatorami tego zrzeszenia.

 

Termin Żołnierze Wyklęci odnosi się do tych wojskowych, którzy nie zaakceptowali podległości Polski wobec Moskwy i po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęli walkę z nowym, sowieckim, okupantem. Przez dziesiątki lat propaganda przedstawiała ich jako zwykłych bandytów i morderców, stąd też termin ,,wyklęci”. Dopiero po 1989 roku zaczęto stopniowo przywracać im cześć. Bieżący rok wydaje się pod względem promocji pamięci o ,,wyklętych” przełomowy.

 

Więcej o bydgoskich obchodach Tak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.