Jesteś tutaj: Home

Znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 02 marzec 2016 18:59

Demografia niesie dla naszego województwa nie tylko zagrożenia związane ze spadkiem populacji, ale również starzenia się społeczeństwa. Jeżeli porównamy sytuację w miastach kujawsko-pomorskiego ze skalą ONZ dla społeczeństw starzejących się, to już dzisiaj możemy powiedzieć, iż znajdujemy się w fazie zaawansowanej starości. Prognozy wskazują, że ta sytuacja będzie się jeszcze bardziej pogłębiać.

Z informacji przedstawionej przez Główny Urząd Statystyczny na rok 2014 wynika, iż ponad połowa mieszkańców kujawsko-pomorskiego zamieszkuje trzy największe miasta (Bydgoszcz, Toruń i Włocławek). Z tego Bydgoszcz zamieszkuje więcej osób niż Toruń i Włocławek razem wzięte. I to te trzy miasta mogą najbardziej odczuć trwające procesy demograficzne.

 

We wszystkich miastach województwa współczynnik starości demograficznej GUS szacuje na 16,2%, co nas plasuje wedle skali ONZ do fazy zaawansowanej starości. Wspomniany współczynnik starości wylicza się w oparciu o udział w społeczeństwie osób powyżej 60-tego roku życia.

 

Przewiduje się, że do 2050 roku liczba mieszkańców miast w kujawsko-pomorskim spadnie o 1/4, przy czym ten ubytek nie dotknie ludności starszej, a co za tym idzie, społeczeństwo będzie się jeszcze szybciej starzało. Wskaźnik starości demograficznej wobec tych przewidywań zostanie zwiększony do 35,7%, czyli przekroczymy najwyższą fazę – społeczeństwa mocno zaawansowanej starości.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów