Jesteś tutaj: Home

Metropolie oddolnie, ale po pieniądze z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 09 styczeń 2013 14:17

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało długo oczekiwaną ,,Białą Księgę Obszarów Metropolitarnych”. Dokument wskazuje dalsze działania tego resortu w kwestii polityki miejskiej, który duży nacisk chce położyć na stworzenie narzędzi do stowarzyszania się jednostek samorządu terytorialnego.

Na samym wstępie należy jednak zwrócić uwagę, że ,,Biała Księga” oparta jest o głosy samorządowców, w prowadzonych w ubiegłym roku konsultacjach nad ,,Zieloną Księgą”. Najwięcej opinii spłynęło wówczas z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nie zależy nam na narzucaniu rozwiązań drogą odgórnych reform. Jesteśmy zwolennikami oddolnych działań jednostek samorządu terytorialnego, które będą dostosowane do lokalnych realiów i systematycznie będą rozwijały integracje zarządzanie metropolią – czytamy we wstępie Białej Księgi.

 

Budowanie metropolii oddolnie przez zainteresowane samorządy to w opinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji najkorzystniejsze rozwiązanie. W ciągu dwóch miesięcy resort Michała Boniego przygotuje założeń, które będą ułatwiały stowarzyszanie się gmin, chociażby na nowej zasadzie związków gminno-powiatowych.

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Jedną z zachęt do stowarzyszania się jednostek samorządowych mają być dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na wspólne inwestycje. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego ustalono, że o te dodatkowe środki występować by mogły: Związki międzygminne lub powiatowe; stowarzyszenia jednostek samorządu; porozumienia międzygminne oraz spółki zawiązane prze kilka jednostek samorządu terytorialnego – zwane Związkami ZIT.

 

W przypadku większości miast wojewódzkich Związki ZIT będą mogły być tworzone oddolnie, w przypadku Bydgoszczy i Torunia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzuca odgórnie utworzenie wspólnego związku. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Wedle założeń MRR przewodnictwa w Związkach ZIT będą rotacyjne.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.