Jesteś tutaj: Home

Jasiakiewicz chce żeby Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 kwiecień 2016 13:55

Duże emocje budzi stanowisko Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie uznania nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz uważa, że powinna odbyć się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa, na której przyjęto by stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Jasiakiewicz przygotował również propozycję takiego stanowiska - Bardzo niepokoi nas pogłębiający się i przedłużający kryzys konstytucyjny w relacjach pomiędzy państwowymi władzami : ustawodawczą , wykonawczą i sądowniczą - czytamy w propozycji - Radni podkreślają ,że żaden parlament nie może i nie powinien z racji pełnienia swej prawodawczej funkcji ,nabierać przekonania ,że stoi ponad prawem .Sejmik województwa Kujawsko- pomorskiego ogłasza ,że przy podejmowaniu uchwał stosować się będzie do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego ,także tych ,które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw .Sejmik województwa Kujawsko- pomorskiego zwraca się do Pana Marszałka i Zarządu Województwa by w działalności Urzędu uwzględniane były wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

 

Apel o zabieranie stanowisk przez samorządy z kujawsko-pomorskiego wyrażają również wojewódzkie władze partii Nowoczesna, która co prawda nie jest reprezentowana w samorządach, ale posiada swoich przedstawicieli w Sejmie - Kierując się troską o poszanowanie przez wszystkie instytucje, mające realny wpływ na życie obywateli, obowiązującego w Polsce porządku prawnego, zwracamy się do organów samorządowych wszystkich szczebli w Województwie Kujawsko-Pomorskim z apelem o zajęcie stanowiska w sprawie respektowania w swej działalności wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, bez względu na to, czy zostaną one opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej lub w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" – napisano w tym stanowisku - Podstawowym aktem prawnym w Polsce jest Konstytucja, rozumiana jako filar bezpieczeństwa i gwarancja praw wszystkich obywateli. Jednoznaczne wsparcie prawidłowej interpretacji zapisów prawa jest obecnie obowiązkiem każdego, komu Konstytucja nie jest obojętna. Liczymy, że organy samorządowe wszystkich szczebli w Województwie Kujawsko-Pomorskim wesprą swoimi uchwałami starania o utrzymanie w Polsce demokratycznego systemu wartości.

 

Nowoczesna przeciwstawi się tym samym oświadczeniu wydanemu wczoraj przez wojewodę, który apeluje, aby na poziom samorządowy nie wprowadzać sporu sejmowego.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.