Jesteś tutaj: Home

Marszałek otrzymał od koalicji absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 maj 2016 17:41

Głosami koalicji PO – PSL Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2015. Mówiąc krótko, radni uznali, że organ wykonawczy jakim jest Zarząd Województwa, właściwie realizował politykę finansową.

Zarząd Województwa chwali się, że udało się osiągnąć lepsze wyniki niż planowano w grudniu 2014 roku, gdy budżet na rok 2015 był przyjmowany. Wówczas przewidziano, że rok budżetowy zakończy się deficytem na poziomie 15 mln zł. W praktyce dzięki szybszemu wzrostowi dochodów od wydatków, udało się wypracować nadwyżkę budżetową w wysokości ponad 4 mln zł.

 

Opozycja uważa, że przyczyną takich wskaźników było przede wszystkim przesunięcie środków niewydanych w roku 2014 na projekty inwestycyjne, które zostały po prostu rozliczone po terminie. Reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość radny Michał Krzemkowski wskazał dodatkowo, że wpływy z podatku CIT były niższe niż planowano, co wskazuje, że ożywienia gospodarczego w województwie nie było.

 

-Radni Prawa i Sprawiedliwości doceniają uzyskanie pewnych oszczędności w trakcie zeszłego roku budżetowego, zwłaszcza w ramach realizacji przetargów w projektach unijnych, doceniamy także sprawność w gospodarowaniu mieniem wojewódzkim, jednakże zbyt wiele widzimy w realizacji zeszłorocznego budżetu mankamentów, niezrealizowanych, choć zaplanowanych, przedsięwzięć, nietrafionych szacunków – ocenił Krzemkowski. W związku z dużą rozbieżnością wobec zaplanowanego i wykonanego budżetu, radni PiS głosowali przeciwko udzieleniu absolutorium. Również przeciwny był radny niezależny Roman Jasiakiewicz.

 

Dochody województwa w roku 2015 wyniosły 962,9 mln zł, przy pierwotnym planie 888,5 mln. Wydatki wyniosły 958,7 mln, przy pierwotnym planie 903,5 mln zł.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.