Jesteś tutaj: Home

Minister w Bydgoszczy dał zielone światło dla drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 17 czerwiec 2016 16:29

Do 2022 roku zbudowana ma być droga S-10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem – tak przynajmniej wynika z deklaracji sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita. Jednocześnie resort będzie podejmował działania, aby ta inwestycja powstała jeszcze szybciej.

 

Podczas wizyty w kujawsko-pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy minister Jerzy Szmit podpisał dokument rozpoczynający program inwestycyjny dla drogi S-10.

 

- Dzisiaj mamy bardzo ważny dzień, dobry dzień, dla województwa kujawsko-pomorskiego. Ta decyzja łączy samorządy i wszystkie grupy społeczne, nawet tam gdzie tej jedności brakuje – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

- Czuje się gospodarzem tej decyzja, która będzie dzisiaj podjęta – rozpoczął swoją wypowiedź sekretarz stanu, Jerzy Szmit – To będzie połączenie Bydgoszczy z autostradą pod Toruniem i Torunia z bydgoskim lotniskiem. To jest tworzenie aglomeracji, która może być w przyszłości metropolią. Zaczynając rządy otrzymaliśmy od poprzedników program budowy dróg warty ponad 200 mld zł i środki na jego realizację w wysokości 107 mld zł. Powiedzieliśmy sobie jednak, że będziemy te inwestycje realizować i poszukamy na to środki finansowe.

 

Koszt budowy odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi S-10 wyniesie 2 mld zł. Najprawdopodobniej rząd zdecyduje się poszerzyć o kolejne pasy obecną drogę krajową nr 10, tak aby spełniała wszelkie wymogi drogi ekspresowej – prędkość 120 km/h poza obszarem zabudowanym, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z możliwością dobudowania w niektórych miejscach trzeciego. Ostateczna decyzja co do przebiegu drogi nie została jednak podjęta. Inwestycja ma zostać zakończona w 2022 roku – Mam nadzieje, że będziemy mogli to zrealizować szybciej – nie wyklucza Szmit.

 

S-10 w kierunku zachodnim również bardzo ważna

Pytany przez nas o losy odcinka Bydgoszcz – Piła drogi S-10, minister Jerzy Szmit, zapowiedział, że będzie on realizowany w dalszej przyszłości, najprawdopodobniej zgodnie z harmonogramem autorstwa poprzedniego rządu.

 

- Musimy dokonać stopniowania inwestycji, aby tworzyły spójny system komunikacyjnym. Jest to droga mocno obciążona i jest ważna dla ruchu. Będziemy ten aspekt brali pod uwagę – zapowiedział Szmit. Dopytany o swoją wypowiedź w Sejmie, w której stwierdził, iż Polska północno-zachodnia wymagać będzie szczególnej interwencji inwestycyjnej w drogi stwierdził – Podtrzymuję tamtą wypowiedź.

 

200 mln na miejsca niebezpieczne

W najbliższych miesiącach do kujawsko-pomorskiego trafi 200 mln zł na realizację programu likwidacji miejsc niebezpiecznych. O tym jakie inwestycje z niego będą zrealizowane, napiszemy w kolejnych publikacjach.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.