Jesteś tutaj: Home

Wiceminister rozmawiał z rolnikami z regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 25 lipiec 2016 16:34

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby rolnicy objęci zostali powszechnym ubezpieczeniem, co usprawni przeciwdziałanie skutkom zjawisk atmosferycznych. Ubezpieczenia są dość drogie, przez co wielu rolników z nich rezygnuje, dlatego państwo będzie w dużej mierze partycypować w ich kosztach.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski gościł w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, gdzie odbył spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych z regionu.

 

- W województwie kujawsko-pomorskim rolnictwo jest bardzo ważną dziedziną – wyjaśniał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Z tą opinią zgodził się wiceminister Rafał Romanowski, który widział potrzebę spotkania z kujawsko-pomorskimi rolnikami – Problemy jakie są tutaj zgłaszane nie dotyczą tylko województwa, ale są też problemy globalne.

 

Podczas spotkania z ministrem Romanowskim rozmawiano o negatywnych skutkach zjawisk atmosferycznych, o rynku wieprzowiny- W tym województwie mocno poszkodowani zostali producenci wieprzowiny i mleka.

 

Toruński poseł Jan Ardanowski, który uczestniczył w tym spotkaniu, wymienić listę priorytetów do zrobienia dla polskiego rolnictwa. Uważa on, że na szczeblu rządowym należy wprowadzić specjalne oznaczenie ,,produkt polski”, aby konsumenci mieli pełną świadomość, że kupują żywność pochodzącą od polskiego rolnika. Ardanowski chwalił również działania Ministerstwa Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, wspominając chociażby o projekcie utworzenai państwowego holdingu rolno-spożywczego.

 

Również w spotkaniu uczestniczył senator Józef Łyczak, który powiedział wprost, iż jedna z firm uważana przez wielu konsumentów za polską, zajmuje się dystrybucją ,,mniej zdrowej” wieprzowiny z Dani.

 

Minister Romanowski zapowiedział, że rząd chce wprowadzić powszechny program ubezpieczeń wśród rolników, w którym 65% składki ubezpieczeniowej pokrywałby budżet państwa. Zdaniem Ardanowskiego taki system funkcjonuje dość dobrze w Stanach Zjednoczonych, zaś 65% partycypacja państwa jest maksymalną dozwoloną przez Unię Europejską.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów