Jesteś tutaj: Home

Papież Franciszek: Wasz naród pokonał na swojej drodze wiele trudnych chwil

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 lipiec 2016 13:56

Dzisiaj na Jasnej Górze papież Franciszek celebrował uroczystą Mszę Świętą z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Do Krakowa Ojciec Święty przyleciał wczoraj wieczorem. W swoich dotychczasowych przemówieniach z uznaniem wypowiadał się o Polakach, podkreślając to, iż to nasz naród wydał papieża Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Papież mówił jednak również o trudnej sytuacji międzynarodowej.

Na Jasnej Górze w homilii papież mówił o pokorze jaką wobec woli Boga prezentowała Maryja, którą później z racji jej pokorności została tak wywyższona. Papież Franciszek wcześniej modlił się przed cudownym obrazem Królowej Polski na Jasnej Górze. Również w homilii wspomniał, iż matka Chrystusa w dziejach Polski odgrywała szczególną rolę, przypominał również, o pieśnie Bogurodzica, która uznawana jest za pierwszy hymn naszego kraju.

 

- Tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia. Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach – powiedział papież Franciszek - Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Matka, mężna u stóp krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli.

 


fot. Mazur/episkopat.pl

 

Papież przyleciał do Polski w środę o godzinie 16. Z krakowskiego lotniska udał się na Wawel, gdzie spotkał się z władzami państwowymi. Podczas tego spotkania z uznaniem odniósł się do działań polskiego Kościoła, podkreślając przede wszystkim działania na rzecz pojednania z narodem niemieckim oraz podczas wizyty patriarchy Cyryla w Polsce z Rosyjskim.

 

Ojciec Święty mówił też o trudnej sytuacji międzynarodowej, nawiązując przy tym do problemu uchodźców - Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary. Równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym, w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniom, niestrudzenie, inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich.

 

Swoje wystąpienie Franciszek zakończył życzeniem - Niech Matka Boża Częstochowska błogosławi i ochrania Polskę!

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów