Jesteś tutaj: Home

Dzięki pomocy rządu jest szansa na uratowanie funduszy z UE dla kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 14 wrzesień 2016 00:34

Wczoraj pisaliśmy o tym, że województwo kujawsko-pomorskie najgorzej radzi sobie z wydatkowaniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Sytuacja mogłaby wyglądać jeszcze gorzej, gdyby nie interwencja rządu, który wdrożył Program naprawczy dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013.

 

Program powstał jesienią ubiegłego roku, gdy okazało się, że Polska wykorzystała zaledwie 90% dedykowanych dla naszego kraju. Stratni na ten moment byliśmy około 30 mld zł z Unii Europejskiej.

 

- Podjęte w ramach programu nowe działania, wypracowane i uzgodnione z innymi krajami członkowskimi i Komisją Europejską, takie jak: zmiana tabel finansowych, zastosowanie mechanizmu elastyczności, nadkontraktacja i rachunki powiernicze (escrow), zwiększenie ilości środków przeznaczonych na instrumenty finansowe, zapewniły wykorzystanie dodatkowych 13,3 mld zł, które w innym przypadku musiałyby zostać na kontach Komisji Europejskiej – mówił w lipcu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Szczególnej trosce w działaniach naprawczych potraktowano województwo kujawsko-pomorskie, które gdyby trzeba było rozliczyć całość wydatków do końca grudnia ubiegłego roku, uzyskałoby dofinansowanie na poziomie 3,8 mld zł. Do tego czasu zgodnie z założeniami powinno się jednak rozliczyć całą perspektywę unijną. Po działaniach naprawczych jest szansa na wykorzystanie dodatkowych 318 mln zł (ok. 8% ogólnej alokacji dla województwa).Gdyby nie interwencja rządu, to te pieniądze po prostu by przepadły.

 

Pod koniec czerwca cały czas, pomimo pomocy rządowej, nierozliczone było 192,6 mln zł. W przypadku województw opolskiego i wielkopolskiego mamy natomiast do czynienia z sytuacją,że wykorzystano więcej funduszy niż zakładała wstępnie alokacja.

 

W czwartek przedstawimy na naszych łamach rozbieżności pomiędzy danymi publikowanymi przez Ministerstwo Rozwoju, a materiałami, które Zarząd Województwa przedstawiał radnym Sejmiku Województwa.

 

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.