Jesteś tutaj: Home

Dzięki pomocy rządu jest szansa na uratowanie funduszy z UE dla kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 14 wrzesień 2016 00:34

Wczoraj pisaliśmy o tym, że województwo kujawsko-pomorskie najgorzej radzi sobie z wydatkowaniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Sytuacja mogłaby wyglądać jeszcze gorzej, gdyby nie interwencja rządu, który wdrożył Program naprawczy dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013.

 

Program powstał jesienią ubiegłego roku, gdy okazało się, że Polska wykorzystała zaledwie 90% dedykowanych dla naszego kraju. Stratni na ten moment byliśmy około 30 mld zł z Unii Europejskiej.

 

- Podjęte w ramach programu nowe działania, wypracowane i uzgodnione z innymi krajami członkowskimi i Komisją Europejską, takie jak: zmiana tabel finansowych, zastosowanie mechanizmu elastyczności, nadkontraktacja i rachunki powiernicze (escrow), zwiększenie ilości środków przeznaczonych na instrumenty finansowe, zapewniły wykorzystanie dodatkowych 13,3 mld zł, które w innym przypadku musiałyby zostać na kontach Komisji Europejskiej – mówił w lipcu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

 

Szczególnej trosce w działaniach naprawczych potraktowano województwo kujawsko-pomorskie, które gdyby trzeba było rozliczyć całość wydatków do końca grudnia ubiegłego roku, uzyskałoby dofinansowanie na poziomie 3,8 mld zł. Do tego czasu zgodnie z założeniami powinno się jednak rozliczyć całą perspektywę unijną. Po działaniach naprawczych jest szansa na wykorzystanie dodatkowych 318 mln zł (ok. 8% ogólnej alokacji dla województwa).Gdyby nie interwencja rządu, to te pieniądze po prostu by przepadły.

 

Pod koniec czerwca cały czas, pomimo pomocy rządowej, nierozliczone było 192,6 mln zł. W przypadku województw opolskiego i wielkopolskiego mamy natomiast do czynienia z sytuacją,że wykorzystano więcej funduszy niż zakładała wstępnie alokacja.

 

W czwartek przedstawimy na naszych łamach rozbieżności pomiędzy danymi publikowanymi przez Ministerstwo Rozwoju, a materiałami, które Zarząd Województwa przedstawiał radnym Sejmiku Województwa.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa