Jesteś tutaj: Home

Dlaczego radni nic nie wiedzieli o trudnościach z wykorzystaniem RPO?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 15 wrzesień 2016 00:12

W ostatnich dniach pisaliśmy na naszych łamach o tym, że nasze województwo dość słabo radziło sobie z wykorzystaniem funduszy unijnych z poprzedniej perspektywy finansowej. I gdyby nie wsparcie rządu to stracilibyśmy ponad 300 mln zł. Te zdziwiły również niektórych radnych wojewódzkich – i tu nasuwa się kolejne pytanie, dlaczego radni o tych problemach dowiedzieli się dopiero z naszej publikacji, skoro zgodnie z artykułem 16 ustawy o samorządzie wojewódzkim to Sejmik Województwa jest organem kontrolnym?

 

Szerokiej kontroli nie sprzyjają z jednej strony przepisy ustawy o rozwoju, które działania kontrolne Sejmiku Województwa ograniczają do obowiązku przedstawienia do dnia 30 czerwca przez Zarząd Województwa sprawozdania z realizacji programu operacyjnego w roku poprzednim.

 

Taką niezbyt rozbudowaną informację otrzymali przed czerwcową sesją kujawsko-pomorscy radni. Po jej lekturze właściwie mogliby bić brawa marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, gdyż według stanu 31 grudnia 2015 r. nie tylko zakontraktowano całą alokację, ale osiągnięto 100,5% (wartość kontraktów o prawie 20 mln wyższa od alokacji). Minimalne przekroczenie alokacji nie jest problemem. W materiale dla radnych nie podano jednak informacji jaki procent alokacji został faktycznie rozliczony z Komisją Europejską i certyfikuje się do płatności. Zarząd Województwa nie pochwalił się również tym, że dla ratowania niewykorzystanych funduszy wraz z rządem, przy porozumieniu z Komisją Europejską, realizowany jest program naprawczy.

 

Oficjalny materiał Zarządu Województwa dla radnych

 

Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika natomiast, że po zakończeniu ubiegłego roku rozliczone było zaledwie 92% alokacji, czyli niewykorzystane było ponad 300 mln zł. Po wdrożeniu programu naprawczego okazuje się, że zakontraktowane mamy projekty na 99,4% całej alokacji (dane na dzień 30 czerwca), zaś do płatności kwalifikuje się tylko 95,4% wartości całej alokacji, czyli nierozliczone pozostaje ponad 192 mln zł.

 

Świadomość radnych była jednak nieco inna, bowiem na kilka dni przed wygenerowaniem tych niezbyt korzystnych dla kujawsko-pomorskiego danych, otrzymali sprawozdanie z którego dowiedzieli się, że przy wykorzystywaniu funduszy unijnych wyrobiliśmy 100,5% normy!

 

Bydgoscy radni przyznają, że problemem jest przede wszystkim to, iż większość Sejmiku Województwa przyjmuje takie lakoniczne sprawozdania i bez problemu jest wstanie przegłosować mniejszość bydgoską.

 

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.