Jesteś tutaj: Home

W Sejmie o reformie administracji skarbowej. Poseł Król proponuje kompromis

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 21 wrzesień 2016 15:42

Dzisiaj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy reformującego Krajową Izbę Skarbową. Zakłada on połączenie Izb Skarbowych, Izb Celnych i Urzędów Kontroli Skarbowej w jeden organizm, co w sposób szczególny krytykują celnicy. Proponowana reforma ma również dodatkowy kujawsko-pomorski spór – gdzie ma bowiem mieścić się siedziba Krajowej Administracji Skarbowe w Bydgoszczy czy Toruniu?

 

Posłem sprawozdawcą tego projektu był bydgoski parlamentarzysta Łukasz Schreiber - Dlaczego i skąd jest ten pomysł, żeby powołać Krajową Administrację Skarbową. Do tego potrzebna jest diagnoza sytuacji jaką mamy dzisiaj, a dzisiaj odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach, mamy w ,,skarbówcę” bardzo niskie prace, przez co niskie oczekiwania, mamy lukę w VAT-ie, mamy rozrastającą się szarą strefę i wiele problemów. Chcemy, żeby ta płaca była przyzwoita, dać więcej narzędzi służbom skarbowym i postawić też więcej oczekiwań.

 

Schreiber wyjaśniał, że obecnie mamy do czynienia z trzema niezależnymi pionami, czyli Izbami Skarbowymi, Izbami Celnymi i Urzędami Kontroli Skarbowej.

 

- Rozproszenie i powielanie zadań dotyczących pobieraniem należności skarbowych powoduje, że nie jest ono spójne – zaznaczał poseł Schreiber.

 

Krytycznie na temat projektu wypowiedział się reprezentujący klub Platformy Obywatelskiej poseł Janusz Cichoń - Zadania i sposób postępowania administracji podatkowej są różne od tych realizowanych przez służbę celną, a połączenie w jeden organizm przyniesie jedynie chaos i w konsekwencji straty budżetowe.

 

Bydgoszcz czy Toruń?

Patrząc z punktu widzenia liczby rozpatrywanych spraw, rozsądnym wydaje się ulokowanie Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Przy tego typu kwestiach zawsze tworzy się spór polityczny. Obecnie Bydgoszcz jest siedzibą Izby Skarbowej, Toruń zaś Izby Celnej.

 

- Do mojego biura poselskiego zwracają się celnicy, którzy informują, że proponowana konsolidacja Administracji Podatkowej i Celnej prowadzi defakto do likwidacji Służby Celnej i ucywilnieniu celników – wyrażała obawy związkowców toruńska posłanka Anna Sobecka.

 

Bydgoski poseł Piotr Król na mównicę wyszedł zaś z propozycją kompromisową; siedzibą KAS miałaby być Bydgoszcz, ale pracownicy związani obecnie ze Służbą Celną powinni dalej pracować w Toruniu - Ta część pracowników która będzie się wywodziła ze Służby Celnej pozostałą w Toruniu aby ten kompromis uzyskać i kontynuować.

 

Parlamentarzysta nawiązał zatem do obowiązującego kompromisu o rozbiciu pomiędzy Bydgoszcz i Toruń administracji skarbowej. Radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz przypomina jednak, że kompromis przy tworzeniu województwa kujawsko-pomorskiego był inny, zaś ulokowanie Izby Celnej było jego naruszeniem - Instytucje państwowe, czyli również skarbowe, powinny mieścić się tam gdzie jest siedziba wojewody czyli w Bydgoszczy. Podział na Izbę Skarbową i Celną naruszał ten kompromis, ale nie oznacza to, że nie należy tego przy tej reformie naprawić.

 

Decyzja o rozlokowaniu Krajowej Administracji Skarbowej zostanie podjęta już przez ministra finansów, który wyda akty wykonawcze do tej ustawy. Oczywiście, jeżeli wcześniej zostanie ona przyjęta przez parlament.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.