Jesteś tutaj: Home

Świecie funkcjonalnie coraz bliższe Gdańska

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 październik 2016 17:35

Podnosząc temat zmian granic województwa trzeba sobie zdawać sprawę, że część powiatów może w ich efekcie przejść w kierunku innych województwa. Takie zagrożenie istnieje w przypadku Świecia i północnej części powiatu świeckiego.

Świecie przez lata było związane administracyjnie z Bydgoszczą. Budowa autostrady A1 sprawiła, że szybciej niż do Bydgoszczy można dojechać do Gdańska. W rezultacie mieszkańcy tego miasta mogą dojść do wniosku, że wygodnie dla nich będzie załatwiać sprawy administracyjne w Gdańsku niż w Bydgoszczy.

 

Tych obaw nie lekceważy radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, który zauważa, że do Świecia nawet nie dojedziemy z Bydgoszczy pociągiem. Linie kolejową przed kilkoma laty bowiem rozebrano. Zdaniem Jasiakiewicza przez długie lata Świecie traktowano trochę na uboczu.

 

Jeszcze przed rokiem do Świecia można było natomiast dojechać na jednym bilecie w ramach taryfy pociąg+autobus – połączenie obsługiwał przewoźnik Arriva. Nie udało mu się jednak dojść z Zarządem Województwa w sprawie kontynuacji realizacji tego połączenia. Nikt też nie planuje odbudowy linii kolejowej do Świecia.

 

Również przy pracach nad utworzeniem Metropolii Bydgoskiej Świecie nie jest zapraszane jako partner, choć z powiatu świeckiego każdego dnia do pracy w Bydgoszczy dojeżdża bardzo duża liczba pracowników oraz uczniów do szkół.

 

Trzeba zdawać sobie zatem sprawę, że jeżeli nie zmieni się podejście chociażby ze strony władz Bydgoszczy (powinny być najbardziej zainteresowane pozostaniem Świecia w kujawsko-pomorskim), w przyszłości mogą się nasilić głosy wzywające do przejścia tego miasta do województwa pomorskiego.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa