Jesteś tutaj: HomeEurowyboryWybory europejskie są dość specyficzne

Wybory europejskie są dość specyficzne

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 05 luty 2019 18:53

W maju odbywać będą się w całej Unii Europejskiej wybory do Parlamentu Europejskiego, ich wynik decydować będzie o tym w jakim kierunku pójdzie Europa. W przestrzenni publicznej UE ścierają się dwa poglądy za federalizacją Europy oraz za zachowaniem obecnego stopnia suwerenności przez państwa narodowe.

 

W Polsce te emocje aż tak bardzo nie są odczuwalne, za co w dużej mierze odpowiadają media, które niespecjalnie ten wątek ,,europejski” prezentują. Na polskiej scenie publicznej emocje bardziej opierają się o to czy PiS te wybory wygra, a jak to jak znacząco. Patrzymy zatem na te wybory bardziej przez pryzmat jesiennych wyborów parlamentarnych.

 

W takiej sytuacji trudno aby w debacie wyborczej dominowały tematy lokalne, czego oczekuje część osób. To jednak nie jest ten stopień szczegółowości, bo nawet trudno będzie przed tymi wyborami rozmawiać np. o drodze ekspresowej S-10. Nasze województwo przewiduje, że reprezentować będzie 2 albo 3 europosłów, dużo zależeć będzie od frekwencji. Wpływ pojedynczego parlamentarzysty w Parlamencie Europejskim jest na tyle znikomy, że ciężko będzie mu zabiegać o pojedynczą inwestycję w danym województwie. Czy zatem jest sens debatować lokalnie przed tymi wyborami?

 

Tak – bowiem wbrew pozorom jest tutaj też miejsce, dla mogących interesować społeczność lokalną projektach rozwojowych, na których mogłoby skorzystać województwo kujawsko-pomorskie. Weźmy chociażby sieć transportową TEN-T i przebiegający przez Bydgoszcz korytarz Bałtyk – Adriatyk. O tym korytarzu pisałem już wiele – istotne jest zabieganie o rozwój jego konkurencyjności wobec innych korytarzy, co w przypadku gdyby Bydgoszcz wykorzystała swoje dobre położenie w nim, może przełożyć się na realne korzyści dla nas. Kilka miesięcy temu pisałem o umocnieniu współpracy Gdyni, jednym z portów na których kończy się ten korytarz, z samorządami ze Skandynawii, co wiąże się z wdrażaniem autostrady morskiej. Z kolei na południu możemy zabiegać o włączenie do korytarza Bałtyk – Adriatyk Węgier, w szczególności węzła Budapeszt, który dzięki planom szybkiej kolei do Sarajewa, może stać się naszym oknem na chiński port (kapitałowo) w greckim Pireusie.

 

W tego typu dyskusjach przede wszystkim chodzi o budowanie consensusu, bo jak już wspomniałem pojedynczy poseł za dużo nie jest wstanie działać. Tutaj trzeba budować dla poszczególnych działań większe sojusze.

 

Test ukazał się pierwszy raz na PopieramBydgoszcz.pl

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021