Jesteś tutaj: HomeEurowyboryWiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE]

Wiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 11 luty 2019 23:53
Wiosna wzmacnia pozycję lewicy wobec liberałów [Sondaż UE] Fot: European Union

Na naszym profilu Facebook-owym co poniedziałek publikujemy aktualne sondaże europejskie. O ile do samych badań opinii publicznych uważamy, że należy podchodzić z dystansem, aby nie wypaczać wyników przy urnach, to w kwestii eurowyborów, gdzie w różnych państwach bywają różne preferencje, jest to ciekawy materiał poznawczy.

 

Pierwszy raz w sondażu Poll of Polls, które śledzimy, ujęta jest partia Roberta Biedronia ,,Wiosna”, która nieco zaistnieniem w badaniu namieszała.

 

W skali UE wygrywa Europejska Partia Ludowa z 178 mandatami (spadek o 2 w stosunku do ubiegłego tygodnia), przed Sojuszem Postępowej Lewicy (S&D) z 136 mandatami (wzrost o 3 mandaty). Do tej pory te dwie formacje sprawowały władze w Parlamencie Europejskim, więc mamy wzmocnienie tego sojuszu o 1 mandat. Do większości brakuje im nadal 62 mandatów. Na trzecim miejscu znajduje się Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, którego liderem jest krytykujący często polski rząd Guy Verhofstadt z 95 mandatami.

 

Sondaż europejski 11 lutego

Publikujemy zestawienie preferencji wyborczych dla Unii Europejskiej na dzień 11 lutego. Pierwszy raz w sondażu ujęta jest formacja Roberta Biedronia ,,Wiosna".

Opublikowany przez Portal Kujawski Poniedziałek, 11 lutego 2019

W Polsce wygrywa ECR z 22 mandatami (PiS), który po uwzględnieniu Wiosny traci 2 mandaty, przed EPP (PO + PSL) z 18 mandatami (strata w ciągu tygodnia 3 mandatów). S&D (SLD) utrzymuje 3 mandaty. Ugrupowania nie będące członkami żadnych frakcji mają: Wiosna 6 mandatów i Kukiz15 – 3 mandaty (strata 1 mandatu).

 

Gdyby Wiosna zdecydowała się wesprzeć S&D co się spekuluje, to wówczas ta frakcja miałaby w skali UE 142 mandaty i strata sojuszu EPP oraz S&D do większości wyniosłaby 56 mandatów.

 

Z racji tego, że sondaże mimo wszystko mogą wpływać na głosowanie wyborców, ostatnie zestawienie opublikujemy 29 kwietnia.

 

Warte obejrzenia

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021