Jesteś tutaj: HomeEurowyborySLD do wyborów pójdzie razem z PO

SLD do wyborów pójdzie razem z PO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego niedziela, 17 luty 2019 20:08

W sobotę odbyła się konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w czasie której zapadła decyzja o tym, że partia do wyborów europejskich wystartuje ze wspólnych list z Platformą Obywatelską. Dzień później natomiast chęć dołączenia się do tego sojuszu wyrazili Zieloni.

Spekulacje na temat takiego scenariusza prowadzone były od pewnego czasu, właściwie od spotkania lidera PO Grzegorza Schetyny z byłymi premierami, w tym Leszkiem Millerem z SLD. Od soboty możemy powiedzieć, że mamy kawę na ławie.

 

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wymienił sześć nazwisk polityków jego partii, którzy będą najważniejszymi kandydatami tej partii na europosłów. W tym gronie znalazł się eurodeputowany z kujawsko-pomorskiego Janusz Zemke.

 

Gdyby Zemke wzmocnił listę Platformy Obywatelskiej w naszym województwie, której liderem najprawdopodobniej będzie były marszałek Sejmu Radosław Sikorski, to byłaby to bardzo silna. Trudno będzie jednak wywalczyć jakiejkolwiek liście w kujawsko-pomorskim dwa mandaty, bowiem obowiązująca ordynacja, która nie gwarantuje minimalnej liczby mandatów, premiuje okręgi o największej liczbie mieszkańców. Kujawsko-pomorskie jest natomiast jednym z okręgów o najmniejszej populacji.

 

Decyzji o ewentualnym wejściu w koalicje z PO nie podjęły jeszcze ugrupowania: Nowoczesna i PSL.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj