Jesteś tutaj: HomeEurowyboryEurosceptycy mogą być czwartą siłą w Parlamencie Europejskim

Eurosceptycy mogą być czwartą siłą w Parlamencie Europejskim

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 29 kwiecień 2019 22:58
Eurosceptycy mogą być czwartą siłą w Parlamencie Europejskim Fot: European Union, 2019

W ostatnim czasie sondaż Poll of Polls odnotował znaczący wzrost tzw. Koalicji Salviniego, europejskiej inicjatywy politycznej wicepremiera Włoch Matteo Salviniego. Natomiast ugrupowanie drugiego z italskich wicepremierów Luigi Di Maio jest wskazywane jako potencjalny sojusznik Kukiz15. Prezentujemy wyniki badania Poll of Polls z 29 kwietnia, z małym naszym komentarzem.

 

Ostatnie tygodnie przyniosły osłabienie dominujących sił w Parlamencie Europejskim w ostatnich kadencjach – EPP (współtworzonego przez PO i PSL) oraz socjalistycznego S&D (współtworzone przez SLD). EPP w najnowszym badaniu może liczyć na 171 mandatów, S&D na 147, to zbyt mało, aby zbudować stabilną większość, więc wszystko wskazuje, że obecny układ sił w Parlamencie Europejskim zmieni się po wyborach. Większość mogłoby dać dołączenie trzeciej siły postępowego ALDE, blisko współpracującego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. ALDE wraz z Marconem nieznacznie wzrosło podchodząc do progu 100 mandatów.

Sondaż Poll of Polls z 29 kwietnia

#EuropaWybiera #EuropaVote Po raz ostatni publikujemy badanie opinii publicznej Poll of Polls przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co się wydarzyło ciekawego? M.in. znacząco wzrosło poparcie dla Koalicji Salviniego (Włochy), która w tym badaniu jest czwartą siłą. Pierwszy raz sondaż Poll of Polls rozbił też mandaty przewidywae dla Koalicji Europejskiej pomiędzy EPP i S&D

Opublikowany przez Portal Kujawski Poniedziałek, 29 kwietnia 2019

 

Ostatnie tygodnie to także wzrost notowań eurosceptycznej Koalicji Salviniego. Głównymi siłami w tej frakcji była by Partia Północna wicepremiera Salviniego oraz francuski Front Narodowy Marine Le Pen. Do sojuszu Salviniego przyłączy zapewne niemieckie AFD i Wolnościowa Partia Austrii, wicekanclerza Austrii Heinza-Christiana Strache. Koalicja Salviniego liczyć może na 70 mandatów

 

Dopiero piątą siłą w tym sondażu jest ECR (związany z Prawem i Sprawiedliwością) z 60 mandatami. Liderującą siłą w tej frakcji jest dzisiaj PiS z 22 mandatami, połowę mniej mają brytyjscy toryści, którzy teoretycznie będą tylko chwilowym sojusznikiem, aż do momentu brexitu, który na dzisiaj planowany jest na 31 października Ta data była już jednak kilka razy przekładana. Trzecią siłą w ECR jest liczące 5 posłów holenderskie Forum na rzecz Demokracji. Nie można wykluczyć, że po wyborach ECR zostanie rozwiązany. Sondaż ten nie uwzględnia chociażby wejścia we współpracę z PiS-em hiszpańskiej partii VOX, która może liczyć na 7 mandatów.

 

Jeżeli chodzi o badania dla Polski to wspomniany PiS może liczyć na 22 mandatów. Sondaż pierwszy raz dzieli mandaty Koalicji Europejskiej (przewiduje się ich 20) pomiędzy EPP i S&D. Dla EPP przewiduje się 17 mandatów, dla lewicy 3, sondaż nie przewiduje zdobycia mandatów przez Zielonych. Wiosna liczyć może na 5 mandatów. Ponownie do podziału mandatów powrócił Kukiz15 (dwa tygodnie temu Poll of Polls przewidywało, że zamiast Kukiza mandaty zdobędzie Konfederacja). Kukiz15 liczyć może w tym badaniu na 4 mandaty. Co ciekawe sondaż wskazuje tę formację jako część sojuszu z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd wicepremiera Di Maio. Ostatnio doszło do wstępnego zawarcia współpracy politycznej pomiędzy tymi siłami.

 

W osobnej publikacji przyjrzymy się potencjalnym sojuszom PiS-u z partią VOX oraz przybliżymy formację Ruchu Pięciu Gwiazd.

 

Jest to ostatnia nasza publikacja poświęcona badaniom Poll of Polls. Do wyborów pozostały bowiem ostatnie tygodnie i nie chcemy poprzez publikowanie sondaży, próbować wypaczać ich wyników.

 

Warte obejrzenia

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021