Jesteś tutaj: HomeEurowyboryPolsko-włoski sojusz z udziałem ruchu Kukiza

Polsko-włoski sojusz z udziałem ruchu Kukiza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 07 maj 2019 10:26
Wicepremier Luigi Di Maio Wicepremier Luigi Di Maio European Union, 2018

Budowę Europy równych szans zapowiedział przed weekendem majowym w Rzymie wicepremier Włoch Luigi Di Maio w trakcie konwencji wyborczej Ruchu Pięciu Gwiazd, których jest liderem. Gośćmi tej konwencji byli też Paweł Kukiz i wicemarszałek polskiego Sejmu Stanisław Tyszka. O współpracy Kukiz15 z Ruchem Pięciu Gwiazd mówi się już właściwie od lutego.

Od tygodnia obie formacje jako potencjalną koalicję wskazuje już sondaż europejski Poll of Polls. Główną siłą będą w nim Włosi, którzy mogą liczyć na 18 mandatów, natomiast poparcie Kukiza w Polsce waha się obecnie pomiędzy 3-4 mandatami, są jednak badania wskazujące formacje muzyka pod progiem. Dodatkowo jeden mandat może zdobyć chorwacka partia Żywy Mur. Na tym koalicja się na razie kończy. W lutym mówiono o współpracy również z Finami z Ruchu Teraz oraz Grekami z partii AKKEL – obie formacje jednak raczej nie zdobędą mandatów.

 

Ruch Pięciu Gwiazd podobnie jak Kukiz15 wyraża poparcie dla demokracji bezpośredniej czyli np. powszechnych referendów. Ugrupowanie wyraża również postulaty eurosceptyzne i ekologiczne Założycielem Ruchu jest komik i bloger Beppe Grillo.

 

Włoski koalicjant Ruchu Pięciu Gwiazd Matteo Salvini z Partii Północy, również wyraził ambicje utworzenia frakcji w Parlamencie Europejskim, która we współpracy z francuskim Frontem Narodowym według sondaży ma szansę być czwartą siłą. Koalicja Salviniego kojarzona jest jednoznacznie jako eurosceptyczna.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy