Jesteś tutaj: HomeEurowyboryO dwóch sondażach...

O dwóch sondażach...

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego piątek, 17 maj 2019 23:31
O dwóch sondażach... Fot: European Union, 2019

W maju mieliśmy już o sondażach nie pisać, ale w tym wypadku mamy do czynienia z dość ciekawym zjawiskiem – dwa sondaże ukazujące się w podobnym czasie, wskazujące jednak na zupełnie innych zwycięzców, co istotne z deklasującą przewagą. W takim wypadku nie można mówić o błędach pomiaru.

 

Oba badania ukazały się w piątek – na początku Instytut Badań Spraw Publicznych przedstawił sondaż na zlecenie Radia Zet oraz Newsweek Polska, w którym sensacyjnie Koalicja Europejska wygrywa zdobywając 43,63% poparcia w stosunku do 32,94% dla PiS oraz 9,06% dla Wiosny i 6,86% dla Konfederacji. Sondaż ten okrzyknięty został jako ,,efekt Siekielskiego”, w związku z emisją w piątek filmu o pedofilii w Kościele ,,Tylko nie mów nikomu”.

 

Tego samego dnia agencja Kantar opublikowała sondaż, w którym wygrywa komitet mający 43% poparcia, w tym wypadku jest to jednak Prawo i Sprawiedliwość. Druga Koalicja Europejska uzyskuje 28% poparcia, trzecia Wiosna 8%, natomiast Konfederacja znajduje się pod progiem.

 

Odbiorca zestawiający sobie te dwa mocno od siebie rozbieżne sondaże może wpaść w zakłopotanie, jeżeli dotrze do niego tylko informacja o jednym z tych badań, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie zmanipulowany. Dzisiejsza sytuacja mocno bowiem podważa zaufanie do badań opinii społecznych w okresie tuż przed wyborami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 08.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 277

- liczba osób hospitalizowanych – 227

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5460

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 621

- liczba pobranych próbek – 5419

- liczba ozdrowieńców - 5

- liczba zgonów – 5

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam