Jesteś tutaj: HomeEurowyboryByła premier Ewa Kopacz objęła ważne stanowisko polityczne po Zwiefce

Była premier Ewa Kopacz objęła ważne stanowisko polityczne po Zwiefce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego środa, 05 czerwiec 2019 18:36
Była premier Ewa Kopacz objęła ważne stanowisko polityczne po Zwiefce Fot: EPP

Europejska Partia Ludowa (EPP) przedstawiła dzisiaj nazwiska członków nowego zarządu. Wśród dziesiątki wiceprzewodniczących znalazła się była premier polskiego rządu Ewa Kopacz, wcześniej tę funkcję pełnił europoseł z kujawsko-pomorskiego Tadeusz Zwiefka, który w tych wyborach nie startował. EPP po wyborach jest największą siłą w Parlamencie Europejskim liczącą 179 posłów.

Na czele EPP stoi Niemiec Manfred Weber, który będzie najprawdopodobniej kandydatem tej partii europejskiej na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, którą kieruje obecnie, również związany z EPP, Jean-Claude Juncker. Najprawdopodobniej – bowiem nie wszystkim członkom EPP jego kandydatura odpowiada, dość głośno oprotestowują tego kandydata Węgrzy z Fideszu premiera Orbana. Ewa Kopacz jest jedyną Polką w ścisłym 11. osobowym kierownictwie EPP.

 

EPP oprócz posłów Platformy Obywatelskiej tworzą również politycy PSL.

 

Zwycięzcy wyborów w Polsce Prawo i Sprawiedliwość należą natomiast do mniej liczącej się grupy Europejskich Reformatorów i Konserwatystów (ECR). Najprawdopodobniej w ECR dojdzie do zmian we władzach, bowiem po fatalnych wynikach brytyjskiej Partii Konserwatywnej, główne skrzypce w tej frakcji będą grali politycy PiS. Kandydatem na szefa Komisji Europejskiej z ECR ma być Czech Jan Zahradil.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.