Jesteś tutaj: HomeEurowyboryNie cała Europa pójdzie jednego dnia do wyborów

Nie cała Europa pójdzie jednego dnia do wyborów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego sobota, 15 luty 2014 14:18

W dniu 25 maja obywatele 20 krajów Unii Europejskiej będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Nie będzie to jednak jedyny termin wyborów do tej instytucji. Państwa członkowskie nie stosują także jednakowej ordynacji.

Jako pierwsi do wyborów pójdą Holendrzy i Brytyjczycy. W tych krajach wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czwartek 22 maja.  Dzień później głosować będą Irlandczycy. W piątek i sobotę (23 i 24 maja) swoją reprezentację wybierać będą nasi południowi sąsiedzi  Czesi.

 

Na wybory tylko i wyłącznie w sobotę zdecydowano się na Cyprze, Łotwie, Malcie i Słowacji. Dwudniowe wybory w sobotę i niedzielę (24 i 25 maja)  odbędą  się we Francji i we Włoszech. Pozostałe 18 krajów głosować będzie tylko w niedziele (Polska, Węgry, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Szwecja).

 

Łącznie wybranych będzie 751 deputowanych, z tego 51 z Polski.  Największą reprezentację będą mieli Niemcy 96 mandatów, Polska znajduje się na szóstym miejscu pod względem reprezentacji –wyższą  liczbę mandatów po za Niemcami mają także: Francuzi, Brytyjczycy, Włosi, Hiszpanie. Najmniejszą liczbę europosłów ma(6 mandatów) -  Cypr, Estonia, Luksemburg i Malta.

 

Ordynacja

Sześć państw zdecydowało się na podział kraju na mniejsze okręgi, w których kandydaci walczą o mandaty. Wśród nich znajduje się Polska, gdzie powstało 13 okręgów (województwo kujawsko-pomorskie jest jednym okręgiem). Po za Polską, taką ordynację stosuje także: Belgia, Francja, Irlandia, Wielka Brytania i Włochy. W pozostałych państwach partie wystawiać będą jedną krajową listę wyborczą.

 

Warto wiedzieć także, że w Belgii udział w wyborach jest obowiązkowy. Nieuzasadnione niedopełnienie obowiązku wyborczego może zostać ukarane grzywną. W Holandii nie obowiązuje z kolei próg wyborczy. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja