Jesteś tutaj: HomeEurowyboryPodsumowujemy wyniki w Europie

Podsumowujemy wyniki w Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 27 maj 2014 17:26

Co prawda cały czas nie zostały podane oficjalne wyniki europejskie tych wyborów, pozwoliliśmy sobie jednak na przygotowanie wstępnego podsumowania tego jak będzie wyglądał układ sił w Parlamencie Europejskim i jaką siłę będą mieli polscy reprezentanci w poszczególnych frakcjach.

 

Zaczynamy od frekwencji, w skali Unii Europejskiej wyniosła ona 43,09%, w Polsce jak wiemy była ona prawie dwukrotnie mniejsza na poziomie około 23%, w kujawsko-pomorskim zaś wyniosła ona 22,59%. Najwyższa odnotowana została w Belgii, gdzie udział w wyborach jest obowiązkowy i wyniosła 90%, identyczny rezultat miał miejsce także w Luksemburgu. Trzeci wynik należy do Malty – 74%. Najniższą frekwencje zanotowano w Słowacji – 13%, poniżej 20% także w Czechach – 19,50%. Gorsi byli od nas także Słoweńcy – 20,96%.

 

Wybory w skali Europy wygrała Europejska Partia Ludowa (EPP), która liczyć będzie mogła na 2013 posłów. Najwięcej do powiedzenie będą mieli w niej Niemcy z CDU kanclerz Angeli Merkel, których będzie 34. Drugą największą reprezentacje w EPP będzie miała Polska, łącznie 23 osoby (19 z PO i 4 z PSL). Członkiem EPP będzie zatem europoseł Tadeusz Zwiefka. Trzecią siłą będzie 20 osobowa reprezentacja francuskiego UMP.

 

Drugi wynik w Unii Europejskiej uzyskała Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) z 191 mandatami. Największą grupą w S&D będą włosi z partii Partito Democratio, która uzyskała we Włoszech 40% poparcia, będzie ich 31. Dużo do powiedzenia będą mieli także Niemcy z SPD Martina Schultza w liczbie 27. Polskę w tej frakcji będzie reprezentować 5 polityków SLD z Januszem Zemke.

 

Trzeci wynik uzyskało Porozumienie Liberałów i Demokratów (ALDE) z 64 mandatami. Nie zasiądą w niej jednak Polacy. Najliczniejszą reprezentacje w ALDE tworzy grupa 7 holenderskich posłów wybranych z dwóch partii Democraten 66 i WD. Czwarty wynik przypadł natomiast Zielonym, frakcji tworzonej głównie przez Niemców.

 

6,13% poparcia w skali Europy i piaty wynik uzyskali Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, którzy będą mieli 46 mandatów. Najliczniejsi w tej frakcji będą Brytyjczycy z Partii Konserwatywnej premiera Davida Camerona w liczbie 19 oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości w identycznej reprezentacji. Wśród nich znajdzie się też europoseł Kosma Złotowski.

 

Duże znaczenie w tej kadencji mogą mieć eurosceptycy, którzy mogą stać się nawet trzecią bądź czwartą silą. Najwięcej do powiedzenia wśród nich będą mieli francuzi z Frontu Narodowego, który wygrał w wybory w tym kraju uzyskują 24 mandaty, czy włoski Ruch Pięciu Gwiazd w liczbie 17 reprezentantów. Polskę wśród eurosceptyków będzie reprezentować Nowa Prawica w liczbie 4 posłów.

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021