Jesteś tutaj: HomeEurowyboryZwiefka koordynatorem EPP w Komisji Prawnej

Zwiefka koordynatorem EPP w Komisji Prawnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego środa, 02 lipiec 2014 19:34

W Brukseli i Strasburgu trwa obecnie pierwsze posiedzenie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybierani są przewodniczący komisji, podkomisji oraz koordynatorzy poszczególnych grup parlamentarnych w komisjach. Na kilka ważnych funkcji wybrani zostali Polacy, w tym europoseł Tadeusz Zwiefka z naszego regionu.

We wtorek w pierwszym dniu posiedzenia wybrano przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym przez najbliższe 2,5 roku będzie Niemiec Martin Schultz reprezentujący drugą siłę po majowych wyborach Postępowców i Socjaldemokratów (w skład których wchodzi 4 posłów SLD) oraz 14 wiceprzewodniczących. Jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego został europoseł Ryszard Czarnecki z PiS, zaś w Brukseli reprezentujący Europejskich Reformatorów i Konserwatystów.

 

Środa jest z kolei dniem wybierania przewodniczących komisji merytorycznych. Polacy zasiadający w najsilniejszej frakcji, czyli Europejskiej Partii Ludowej (PO i PSL) będą stać na czele trzech komisji. Przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii został były premier Jerzy Buzek, na czele Komisji Rolnictwa stanął natomiast Czesław Siekierski z PSL, co powinno być sygnałem dla polskich rolników, że być może w tej kadencji uda się wywalczyć coś dla naszych gospodarzy. Przewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych będzie Danuta Huebner.

 

Przewodniczącą Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony będzie była szefowa MSZ Anna Fotyga z PiS. Za komisję ds. stosunków z Białorusią będzie odpowiadał były minister kultury Bogdan Zdrojewski, zaś za kontakty z Iranem Janusz Lewandowski.

 

Koordynatorem Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Prawnej będzie po raz kolejny europoseł Tadeusz Zwiefka. Do zadań Zwiefki należeć będzie przygotowanie stanowiska całej grupy na tematy podejmowane w pracach komisji, wyznaczać sprawozdawców oraz odpowiadać za przygotowanie frakcji do głosowań.

 

Europosłowie PO i PSL przyznają, że zrezygnowali z walki o funkcję wiceprzewodniczącego PE, gdyż postawili na objęcie wysokich funkcji w komisjach merytorycznych, gdyż w ich opinii w ten sposób będą mieli większe możliwości walki o interes Polski.

Komentarze

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.