Jesteś tutaj: HomeEurowyboryZwiefka koordynatorem EPP w Komisji Prawnej

Zwiefka koordynatorem EPP w Komisji Prawnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego środa, 02 lipiec 2014 19:34

W Brukseli i Strasburgu trwa obecnie pierwsze posiedzenie nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybierani są przewodniczący komisji, podkomisji oraz koordynatorzy poszczególnych grup parlamentarnych w komisjach. Na kilka ważnych funkcji wybrani zostali Polacy, w tym europoseł Tadeusz Zwiefka z naszego regionu.

We wtorek w pierwszym dniu posiedzenia wybrano przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym przez najbliższe 2,5 roku będzie Niemiec Martin Schultz reprezentujący drugą siłę po majowych wyborach Postępowców i Socjaldemokratów (w skład których wchodzi 4 posłów SLD) oraz 14 wiceprzewodniczących. Jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego został europoseł Ryszard Czarnecki z PiS, zaś w Brukseli reprezentujący Europejskich Reformatorów i Konserwatystów.

 

Środa jest z kolei dniem wybierania przewodniczących komisji merytorycznych. Polacy zasiadający w najsilniejszej frakcji, czyli Europejskiej Partii Ludowej (PO i PSL) będą stać na czele trzech komisji. Przewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii został były premier Jerzy Buzek, na czele Komisji Rolnictwa stanął natomiast Czesław Siekierski z PSL, co powinno być sygnałem dla polskich rolników, że być może w tej kadencji uda się wywalczyć coś dla naszych gospodarzy. Przewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych będzie Danuta Huebner.

 

Przewodniczącą Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony będzie była szefowa MSZ Anna Fotyga z PiS. Za komisję ds. stosunków z Białorusią będzie odpowiadał były minister kultury Bogdan Zdrojewski, zaś za kontakty z Iranem Janusz Lewandowski.

 

Koordynatorem Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Prawnej będzie po raz kolejny europoseł Tadeusz Zwiefka. Do zadań Zwiefki należeć będzie przygotowanie stanowiska całej grupy na tematy podejmowane w pracach komisji, wyznaczać sprawozdawców oraz odpowiadać za przygotowanie frakcji do głosowań.

 

Europosłowie PO i PSL przyznają, że zrezygnowali z walki o funkcję wiceprzewodniczącego PE, gdyż postawili na objęcie wysokich funkcji w komisjach merytorycznych, gdyż w ich opinii w ten sposób będą mieli większe możliwości walki o interes Polski.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.