Jesteś tutaj: HomeEurowyboryJean-Claude Juncker na czele Komisji Europejskiej

Jean-Claude Juncker na czele Komisji Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 15 lipiec 2014 14:45

Były premier Luksemburga związany z Europejską Partią Ludową Jean-Claude Juncker został wybrany przez Parlament Europejski na szefa organu wykonawczego Unii Europejskiej. Od początku traktowany był on jako faworyt w objęciu tego stanowiska, do końca nie było jednak wiadomo jak zachowają się posłowie.

Za kandydaturą Junckera głosowało 422 posłów, przeciw było natomiast 255. To głosowanie w pewnym sensie jest odpowiedzią na zadawane od wielu tygodni, także i na naszych łamach pytanie - którą drogą pójdzie Unia Europejska.

 

W debatach przedwyborczych Jean-Claude Juncker prezentował pogląd, że państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny umiarkowanie zacieśniać współpracę. Nie jest on zatem zwolennikiem zdecydowanej wizji budowy superpaństwa, tak jak uważa postępowa lewica. W kwestiach światopoglądowych Juncker wykazuje także umiarkowanie. Z jednej strony nie opowiada się zbytnio za poglądami konserwatywnymi, choć jego partia europejska (EPP) nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej demokracji, nie popiera jednak także wizji postępowej Europy.

 

Jeżeli chodzi o gospodarkę nowy szef Komisji Europejskiej uważa, że Unia Europejska powinna prowadzić oszczędną politykę.

 

Teraz przed Jeanem-Claude Junckerem zadanie wytypowania kandydatów na Komisarzy. W tej sprawie zamierz się zwrócić o rekomendacje do przywódców państw unijnych. Istnieje duża szansa, że te wysokie stanowiska przypadną także Polsce, gdyż europosłowie koalicji PO i PSL są druga siłą narodowościową (zaraz za Niemcami) we frakcji Junckera EPP.

Komentarze

 

« Kwiecień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.