Artykuły filtrowane wg daty: środa, 23 czerwiec 2021 https://portalkujawski.pl Tue, 21 May 2024 01:42:02 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Od soboty kolejne poluzowania zasad sanitarnych - chodzi o koncerty https://portalkujawski.pl/region/item/20683-od-soboty-kolejne-poluzowania-zasad-sanitarnych-chodzi-o-koncerty https://portalkujawski.pl/region/item/20683-od-soboty-kolejne-poluzowania-zasad-sanitarnych-chodzi-o-koncerty Od soboty kolejne poluzowania zasad sanitarnych - chodzi o koncerty

Zwiększenie limitu publiczności do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych to niektóre zmiany w ograniczeniach pandemicznych wprowadzone nowym rozporządzeniem Rady Ministrów - podało w środę MKDNiS.

 

 

W komunikacie zamieszczonym na stronie resortu kultury poinformowano o zwiększenie limitu publiczności do 75 proc. miejsc na widowni na koncertach, a także na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych oraz zwiększeniu do 500 liczby osób biorących jednocześnie udział w wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi. Zmiany w ograniczeniach pandemicznych wprowadzone zostały nowym rozporządzeniem Rady Ministrów. Nowe limity zaczną obowiązywać od 26 czerwca.

 

Jak podano, koncerty zespołów muzycznych mogą być organizowane na otwartym powietrzu pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - udziału w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób oraz zachowania odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami, a także zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

 

MKDNiS poinformował, że koncerty zespołów muzycznych mogą być organizowane w pomieszczeniu pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami oraz zapewnienia, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. jego powierzchni, a także – aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa.

 

Resort kultury przypomniał, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca, od 26 czerwca kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, również mogą udostępniać 75 proc. liczby miejsc na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – muszą zapewnić zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami.

 

Jeśli chodzi o wydarzenia, zajęcia lub współzawodnictwo sportowe odbywające się na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi może uczestniczyć jednocześnie w grupie nie więcej niż 500 osób. W wydarzeniach, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym odbywającym się na otwartym powietrzu, w których bierze udział więcej niż jedna grupa uczestników, odstęp czasowy pomiędzy grupami wynosi zgodnie z nowym rozporządzeniem 15 minut.

 

Ministertwo podało, że na basenach, w aquaparkach i zamkniętych obiektach sportowych udostępnia się publiczności nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu 1,5 m pomiędzy widzami. Ponadto do listy osób, których nie dotyczy ograniczenie dot. udostępniania 50 proc. miejsc hotelowych dla gości w obiektach hotelarskich, dodano osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 w sprincie kajakowym (2021 ECA Junior & U23 Canoe Sprint European Championships) w Poznaniu, które odbędą się w dniach od 24 do 27 czerwca 2021 r., a także związanych z tymi wydarzeniami akredytowanymi dziennikarzami, osobami z obsługi technicznej oraz osobami wskazanymi przez organizatorów tych wydarzeń.

 

MKDNiS podkreśla, że "do podanych limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19". (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

 

oloz/ pat/

 

]]>
Regionalne Thu, 24 Jun 2021 00:00:56 +0200
Bydgoszcz aplikuje o tytuł miasta muzyki UNESCO, aby poprawić życie mieszkańców https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20686-bydgoszcz-aplikuje-o-tytu-l-miasta-muzyki-unesco-aby-poprawic-zycie-mieszkancow https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20686-bydgoszcz-aplikuje-o-tytu-l-miasta-muzyki-unesco-aby-poprawic-zycie-mieszkancow Bydgoszcz aplikuje o tytuł miasta muzyki UNESCO, aby poprawić życie mieszkańców

W środę 23 czerwca do siedziby agenty Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNESCO wpłynął wniosek Bydgoszczy o stanie się częścią Sieci Miast Kreatywnych. Cele programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO to m.in.: zwiększenie świadomości znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału, równość, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych oraz zwiększenie dostępu i uczestnictwa w kulturze. Bydgoszcz aplikuje w dziedzinie muzyki.

- Miasto złożyło ostateczną aplikację do biura UNESCO w Paryżu – poinformowała astępca prezydenta Iwona Waszkiewicz - Zaplanowaliśmy w naszej aplikacji, że Miasto Bydgoszcz zobowiązuje się wydatkować na te programy w ciągu 4 lat 8 mln zł, tj. 2 mln zł rocznie, jeżeli uda nam się uzyskać ten tytuł i będziemy mieli szansę na realizację tych programów.

 

Progam Sieci Miast Kreatywnych funkcjonuje od 2004 roku, służyć ma on wzajemnej wspólpracy i dzieleniu się dobrymi praktykami przez miasta uczestniczące. Żeby znaleźć się w sieci trzeba jednak przekonać UNESCO poziomem merytorycznym aplikacji oraz uzyskać poparcie innych miast. O tym, czy Bydgoszcz znajdzie się w tym elitarnym gronie powinniśmy dowiedzieć się w listopadzie. Do tej pory w Sieci Miast Kreatywnych znalazły się tylko trzy polskie miasta, z tego w dziedzinie muzyki jedynie Katowice.


Jednym z inicjatorów złożenia przez Bydgoszcz aplikacji jest Henryk Martenka, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego prezydent Rafał Bruski ustanowił pełnomocnikiem do złożenia aplikacji. Martenrka wyjaśniał, że na potrzeby aplkacji podjęto działania, które pozwoliły bliżej zrozumieć potencjał muzycznej Bydgoszczy - To, że będziemy mówili, że Bydgoszcz miastem muzyki to nie będzie tylko kwestia przekonania, ale będzie udokumentowana faktami.

 

W sposób szczególny w ewentualne realizowanie programu w sieci zaangażowane będzie Miejskie Centrum Kultury, którego dyrektor Marzena Matowska zaznaczała, że glównym celem starania się o obecność w tym elitarnym gronie miast, to starania o poprawę warunków życia - Z tych obszarów będziemy czerpać po to, żeby zrealizować podstawowy cel UNESCO, stworzyć lepsze życie mieszkańcom. My nie robimy tego po to, żeby była lepsza lokalna scena muzyczna, dobrze, że ona będzie, bo będzie więcej i będzie sięwięcej działo, ale celem UNESCO jest lepsze życie mieszkańców, zmiana mentalności, rozwój, równość wobec prawa, ekologia, zmiana klimatu – to są cele w sieci, w której będziemy działać – tłumaczyła - My po to tam idziemy, żeby w obszarach zrównoważonego rozwoju przez pryzmat kultury, a w naszym mieście szczególnie przez pryzmat muzyki, osiągnąć lepsze życie mieszkańców.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 23 Jun 2021 21:35:12 +0200
Jakie są rodzaje dźwigów i kiedy się z nich korzysta? https://portalkujawski.pl/polecane/item/20685-jakie-sa-rodzaje-dzwigow-i-kiedy-sie-z-nich-korzysta https://portalkujawski.pl/polecane/item/20685-jakie-sa-rodzaje-dzwigow-i-kiedy-sie-z-nich-korzysta Jakie są rodzaje dźwigów i kiedy się z nich korzysta?

Od kilkunastu lat branża budowlana przeżywa rozkwit. Budowa osiedli mieszkaniowych czy domów jednorodzinnych wymaga użycia maszyn budowlanych, w tym dźwigów. Z jakich dźwigów korzystają firmy budowlane?

Rodzaje dźwigów spotykane na placu budowy

Podziału dźwigów można dokonać, biorąc pod uwagę m.in. sposób ich budowy i ich możliwości przemieszczania. Ze względu na ten drugi parametr wyróżnia się:

  • Żurawie wieżowe. Ten rodzaj dźwigów najczęściej mają na myśli osoby, które nie są związane z branżą budowlaną. To wielkogabarytowe dźwigi stacjonarne, które można spotkać na budowach obiektów o różnym charakterze.
  • Żurawie ruchome (samojezdne). Jak wskazuje ich nazwa, są one mobilne. Charakterystyczne jest dla nich umiejscowienie na podwoziu samochodowym. W rezultacie mają one szerokie zastosowanie – nie ogranicza się ono tylko do branży budowlanej.

Jak wyglądają żurawie ruchome? O tym, że wybór w obrębie tej kategorii dźwigów jest spory, można się przekonać, przeglądając galerię zamieszczoną na stronie lewandowska-dzwigi.pl. Powodem konstruowania żurawi ruchomych o tak różnych parametrach jest zróżnicowany charakter prac, do jakich angażowane są te maszyny.

 

Nie tylko konstrukcja – czym jeszcze różnią się dźwigi?

Współcześni producenci maszyn dźwigowych odpowiadają na różne potrzeby klientów, efektem czego jest szeroki wybór m.in. dźwigów samojezdnych. Między sobą różnią się one konstrukcją i parametrami. Najważniejsze z nich to:

  • Maksymalna ładowność. Dźwig może unieść materiały o różnej wadze, np. do 8 ton lub do 750 ton. To jeden z podstawowych parametrów przy wyborze dźwigu.
  • Maksymalna długość wysięgnika teleskopowego. Ma ona znaczenie dla wysokości, na jaką można podnieść materiały, jak i dla zasięgu pracy.
  • Maksymalny promień. Jest to parametr, który określa, na jaką odległość dźwig może przenieść ładunek.

Firmy oferujące usługi dźwigowe zapewniają fachowe wsparcie przy wyborze dźwigu. Decyzję taką podejmuje się, korzystając np. ze specjalistycznego oprogramowania CAD. To minimalizuje ryzyko pomyłki – czyli wyboru sprzętu nieadekwatnego do zaplanowanych prac. Rezultatem jest terminowe wykonanie zadań.

 

Kto najczęściej korzysta z usług dźwigowych?

Największe zapotrzebowanie na usługi dźwigowe zgłaszają firmy budowlane. Regułą jest, że deweloperzy przy każdej inwestycji współpracują z podwykonawcami specjalizującymi się w usługach dźwigowych. Zastosowanie dźwigów jest jednak znacznie szersze. Wykorzystują je także:

  • Firmy wykonujące infrastrukturę drogową. Wśród nich są też firmy zajmujące się montażem reklam wielkopowierzchniowych i banerów.
  • Firmy specjalizujące się w rozładunku i załadunku. Dzięki wykorzystaniu żurawi ruchomych są one w stanie szybko rozładować lub załadować np. samochody, bez względu na wagę ładunku.
  • Firmy zajmujące się infrastrukturą telekomunikacyjną. Żurawie ruchome są szeroko wykorzystywane przy pracach związanych z konstrukcją bądź serwisem wież telekomunikacyjnych (telefonii komórkowej).

Z usług dźwigowych korzystają też firmy usuwające skutki katastrof budowlanych, zajmujące się kontrolowanymi rozbiórkami czy konstrukcją i serwisem farm wiatrowych. Najrzadziej zapotrzebowanie na sprzęt tego typu zgłaszają klienci indywidualni – zazwyczaj potrzebują oni dźwigu przy budowie domu. Takie usługi zawsze obejmują wynajem dźwigu wraz z operatorem.

]]>
Polecane Wed, 23 Jun 2021 18:01:04 +0200
Zatańczyli Jerusalema Challenge na zakończenie roku szkolnego https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20682-zatanczyli-jerusalema-challenge-na-zakonczenie-roku-szkolnego https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20682-zatanczyli-jerusalema-challenge-na-zakonczenie-roku-szkolnego Zatańczyli Jerusalema Challenge na zakończenie roku szkolnego

W piątek zakończy się rok szkolny 2020/2021, który okazał się bardzo dziwnym rokiem, za sprawą zdominowaia nauczania przez formę zdalną i hybrydową, co z kolei wymusiła światowa pandemia. Do szkół uczniowie wrócili dopiero w ostatnich tygodniach. Zakończenie tego roku w sposób niezwykly uczcili uczniowie i pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1. im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.


Ta szkoła należy do jednej z nielicznych, gdzie dominowało nauczanie stacjonarne - Jerusalema Challenge jest projektem ogolnoświatowym. Nasi ucznowie cały rok chodzili do szkoły, ani jednego dnia placówka nie była zamknięta, w związku z tym pod koniec roku szkolnego postanowili włączyć się do wspólnego świętowania tego, że mogli się wszyscy spotkać – wyjaśnia zastępca dyrektora szkoły Beata Cieślińska.

 

Jerusalema Challenge to inicjatywa wywodząca się z Angoli w Afryce, gdzie lokalna grupa taneczna zaprezentowala swoją choreografię do przeboju Master KG. Za sprawą internetu zyskala ona światową sławę i znalazła naśladowców na całym globie. Jerusalema Challenge ma ścisły związek z pandemią, bowiem celem współnego tańca było wniesienie pozytywnej energii w momencie ,gdy świat borykał się z tym kryzysem.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 23 Jun 2021 16:36:35 +0200
Właściciel dzikiego wysypiska z zarzutami https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/20681-wlasciciel-dzikiego-wysypiska-z-zarzutami https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/20681-wlasciciel-dzikiego-wysypiska-z-zarzutami Właściciel dzikiego wysypiska z zarzutami

Na jednej posesji w gminie Janikowo znajdowało się ponad pół tysiąca zurzyty opon, do tego stare podkłady kolejowe oraz ogromna liczba pojemników po aerozolach. Gdyby to skladowisko uległo pożarowi to wyrządziłby on ogrone szkody środowiskowe. Służby postanowiły działać zanim do tego doszło.

Po tym jak policjanci ustalili, że wysypisko odpadów jest nielegalne postanowili zatrzymać właściciela działki. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności, na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte 80 tys. zł.

 

Pożary wybuchające na składowiskach odpadów w ostatnich latach stały się plagą. Taki ogień jest trudny do opanowania, akcje gaśnicze często trwają długie godziny, a w tym czasie do atmosfery uwalniana jest ogromna ilość chemikaliów.

 

]]>
Inowrocław Wed, 23 Jun 2021 16:19:56 +0200
Google Transit wiele musi poprawić. Uwaga na tramwaje widmo https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20680-google-transit-wiele-musi-poprawic-uwaga-na-tramwaje-widmo https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20680-google-transit-wiele-musi-poprawic-uwaga-na-tramwaje-widmo Google Transit wiele musi poprawić. Uwaga na tramwaje widmo

Bydgoszcz jest kolejnym miastem, gdzie światowy gigant z Doliny Krzemowej Google uruchomiło usługę Transit, która pomaga zaplanować przemieszczanie się po mieście transportem zbiorowym. Wczoraj poinformował o tym ZDMiKP, informując o zawarciu współpracy. Niestety na dzisiaj Google Transit zawiera jednak dość poważne błędy.

Chcąc przemieścić się ze starówki do centrum handlowego przy ulicy Wojska Polskiego aplikacja nie zaproponuje nam przejazdu tramwajem wzdłuż Kujawskiej, choć jest to najkrótsza trasa, bowiem torowisko wzdłuż tej ulicy nie jest objęte w Transit. Aplikacja może wprowadzić nas natomiast w błąd sugerując skorzystanie z tramwaju linii nr 2 i jazdę nim przez Babią Wieś do Ronda Toruńskiego.

 

Tramwaj widmo

Od kilku już lat ruch pomiędzy Rondem Bernardyńskim a Babią Wsią się nie odbywa, torowisko zostało wyłączone z ruchu za sprawą ryzyka osuniecia się nasypu, od pewnego czasu torowisko nie istnieje nawet fizycznie, bowiem podczas zmiany poziomu Ronda Bernardyńskiego część musiała zostać zdemontowana.

 

Więcej błędów giganta

Internauci dopatrzyli się większej liczby niedokładności w aplikacj Google Maps – w przebiegu S-5/S-10 już poza granicami Bydgoszczy, Google wskazuje na możliwość wjazdu z uliczki gminnej na trasę szybkiego ruchu, choć fizycznie takiego wjazdu nie ma.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 23 Jun 2021 11:59:55 +0200
Na dniach przetarg na dalszy odcinek S-5 https://portalkujawski.pl/region/item/20679-na-dniach-przetarg-na-dalszy-odcinek-s5 https://portalkujawski.pl/region/item/20679-na-dniach-przetarg-na-dalszy-odcinek-s5 Na dniach przetarg na dalszy odcinek S-5

W kujawsko-pomorskim do ukończenia zostały jeszcze trzy odcinki drogi ekspresowej S-5, która po zakończeniu prowadzonych budów zakończy się na węźle z autostradą A1 w Nowych Marzach. Na dniach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na opracowanie studium na nowy odcinek z Nowych Marz do Ostródy.

W Ostródzie droga S-5 w przyszłości będzie się łączyć z istniejącą drogą S-7 (na Elbląg) oraz istniejącą S-51 na Olsztyn. Docelowo dzięki temu zyskamy atrakcyjne skomunikowanie nie tylko z Olsztynem, ale też Białymstokiem i państwami bałtyckimi.

 

W ramach prac na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym wytyczony ma zostać najbardziej optymalny wariant skomunikowania Nowych Marz z Ostrodą oraz uzyskana dla niego decyzja środowiskowa. Prace przygotowawcze nad inwestycją według GDDKiA powinny zakończyć się do 2028 roku, stąd też fizycznie budowa ruszy po tym roku.

 

Jest przetarg na pierwszy odcinek S-10

Wczoraj (22 czerwca) GDDKiA ogłosiła natomiast przetarg na pierwszy odcinek drogi S-10 pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Chodzi o liczący okolo 8 km odcinek Stryszek/Bydgoszcz Południe – Emiianowo (część mediów informowała o ogłoszeniu przetargu już w piątek, ale stało się to dopiero wczoraj). Firmy zainteresowane budową tego odcinka mogą oferty skladać do 28 lipca.

]]>
Regionalne Wed, 23 Jun 2021 11:23:07 +0200
Bezrobocie w Bydgoszczy w pandemii nie zbliżyło się nawet do 4% https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20677-bezrobocie-w-bydgoszczy-nie-zblizylo-sie-nawet-do-4-procent https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/20677-bezrobocie-w-bydgoszczy-nie-zblizylo-sie-nawet-do-4-procent Bezrobocie w Bydgoszczy w pandemii nie zbliżyło się nawet do 4%

Pandemia COVID-19 przyniosła szereg problemów gospodarczych, które przełożyły się też na rynek pracy, panuje jednak zgodność co do tego, że najczarniejsze prognozy się nie sprawdziły. Od kwietnia notowana jest natomiast tendencja spadkowa bezrobocia rejestrowanego, co pokazuje, że sytuacja wraca do normy.

W marcu 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie bezrobocie jest wyższe od średniej dla kraju, jego poziom wynosił 7,9% (5,4% w skali kraju). W ciągu kolejnych kilku miesięcy do stycznia uroslo ono d 9,3%, od marca notujemy powolny spadek do 8,8% pod koniec kwietnia.

 

W Bydgoszczy w marcu 2020 roku, gdy zaczynała się światowa pandemia mieliśmy historycznie niski wskaźnik bezrobocia na poziomie 2,8%, który w styczniu urósł do 3,7%. W maju notujemy już 3,5% z widoczną tendencją spadkową. Trzeba pamiętać, że wskaźniki bezrobocia poniżej 5% są problematyczne, bowiem wiążą się często z problemem ze znalezieniem pracowników przez pracodawcę.

 

Zdaniem p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu Łukasza Jaworskiego, pracodawcy pamietając jak ciężko było pozyskać wartościowego pracownika przed pandemią, starali się ograniczac zwolnienia. Pomocne w tym okazać mogly się formy wsparcia dla przedsiębiorców oferowane przez państwo.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 23 Jun 2021 06:44:38 +0200