Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 25 październik 2022 https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 06:19:38 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Płyta Starego Rynku wciąż nie taka jaką byśmy chcieli https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23599-plyta-starego-rynku-wciaz-nie-taka-jaka-bysmy-chcieli https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23599-plyta-starego-rynku-wciaz-nie-taka-jaka-bysmy-chcieli Płyta Starego Rynku wciąż nie taka jaką byśmy chcieli

W wakacje prowadzone były prace mające na celu poprawić estetykę płyt na bydgoskim Starym Rynku. Efekty tych prac były obiecujące,bowiem poprawa estetyki była zadowalająca, po kilku tygodniach część płyt jest znowu zabrudzona i raczej takiego efektu się nie spodziewaliśmy.

W wakacje, w oparciu o ustalenia Najwyższej Izby Kontroli dokonano wymiany fug pomiędzy płytami, które przepuszczały wodę, co w połączeniu z nieprzepuszczającym wody podłożem prowadzić miało do powstawania osadów w obrębie płyt. Następnie przeprowadzono gruntowne czyszczenie płyt.

 

 

Pierwsze efekty prezentowały się pozytywnie, ale po kilku tygodniach widzimy zabrudzone płyty, które przy ogólnym spojrzeniu na całą przestrzeń rynku nie wyglądają zbyt dobrze, choć na pewno jest odczuwalnie lepiej niż było przed tymi pracami. Nie widać natomiast specjalnie osadu w obrębie płyt, co pokazuje, że sama wymiana fug przyniosła widoczne efekty. Najprawdopodobniej zatem czyszczenie płyt będzie trzeba przeprowadzać cyklicznie, można je przeprowadzić w około dwa dni, ale wiąże się to z kosztami.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 26 Oct 2022 00:36:59 +0200
Ubezpieczenie małego samochodu dostawczego — co warto wiedzieć? https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/23608-ubezpieczenie-malego-samochodu-dostawczego-co-warto-wiedziec https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/23608-ubezpieczenie-malego-samochodu-dostawczego-co-warto-wiedziec Ubezpieczenie małego samochodu dostawczego — co warto wiedzieć?

Obowiązek ubezpieczenia dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale też wszystkich pojazdów, które zostały zarejestrowane na terenie Polski. Jedyny wyjątek to samochody zabytkowe, które nie są wykorzystywane do celów zarobkowych, więc posiadając na przykład małe auto dostawcze, również jesteśmy zobowiązani do załatwienia mu ubezpieczenia. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu małego samochodu dostawczego?

 

Jak klasyfikowane są małe samochody dostawcze i jak wpływa to na ubezpieczenie?

Małe auto dostawcze, czyli lekki samochód użytkowy czy też ciężarowy w kwestii ubezpieczenia różni się od aut osobowych, przez co warto zainteresować się tym, co sprawia, iż auto jest liczone jako samochód ciężarowy. Małe auta dostawcze to pojazdy, których DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz zostały one zaprojektowane, oraz wykonane z myślą o przewozie ładunków.

 

Sprawa z ubezpieczeniem jest też o tyle trudna, że znaczna większość takich samochodów jest wykorzystywana przez firmy i znajduje się w ewidencji środków trwałych. Jest to informacja, która musi trafić do ubezpieczyciela, gdyż w innym wypadku narażamy się na to, iż może się okazać, że nie otrzymamy wypłaty ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia są dostępne dla małych samochodów dostawczych?

W wypadku małych aut dostawczych dostępne są dokładnie te same ubezpieczenia komunikacyjne, co wtedy gdy mowa o samochodach osobowych. Obowiązkowe jest więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowo można się też zdecydować na autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także assistance. Pełen pakiet składający się z OC, AC, NNW oraz ASS potrafi jednak sporo kosztowa w wypadku pojazdów dostawczych z racji na ich przeznaczenie. Więcej o dostępnych ubezpieczeniach można przeczytać, odwiedzając stronę https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-ciezarowego/.

Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia małego samochodu dostawczego?

Oczywiście podstawowe kwestie, które wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu dostawczego, niczym nie różnią się od tych używanych przy autach osobowych. Mowa tu więc o historii szkód właściciela, jego wieku, doświadczeniu za kółkiem, a także tym jaka jest marka, model oraz jednostka napędowa zamontowana w samochodzie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w wypadku aut dostawczych w grę wchodzą również inne czynniki takie jak to, czy jest to samochód firmowy.

Jeśli auto jest firmowe i korzysta z niego więcej niż jeden pracownik, a także pokonuje wiele kilometrów, to ubezpieczenie będzie znacznie droższe z racji na to, że wyższe i to całkiem sporo jest ryzyko powstania szkody.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu dostawczego?

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe są bardzo przyjazne dla klientów i aby kupić ubezpieczenie, nie trzeba nawet kontaktować się z żadnym przedstawicielem. Oczywiście w wypadku aut dostawczych, aby tak było, to samochód musi być używany głównie przez właściciela firmy, a nie przez jego pracowników. Chcąc wykupić ubezpieczenie dla małego dostawczaka wystarczy bowiem wejść na stronę ubezpieczamy-auto.pl, na której znajdziemy bardzo intuicyjną porównywarkę ubezpieczeń.

 

Poprzez wykorzystanie porównywarki ubezpieczeń można liczyć na sporą oszczędność, gdyż różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto jest to sposób niezwykle szybki i można wykorzystać go nawet chwilę po zakupie auta, gdy OC jest nam potrzebne praktycznie na już. Taką polisę można bowiem opłacić i podpisać internetowo.

]]>
Polecane Tue, 25 Oct 2022 19:57:52 +0200
Radni proponują zajęcia w szkołach po śmierci 13-letniej Nadii https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23606-radni-proponuja-zajecia-w-szkolach-po-smierci-13-letniej-nadii https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23606-radni-proponuja-zajecia-w-szkolach-po-smierci-13-letniej-nadii Radni proponują zajęcia w szkołach po śmierci 13-letniej Nadii

W ubiegłym tygodniu Inowrocławiem, ale też całym regionem wstrząsnęło zabójstwo 13-letniej Nadii, którego dokonać miał 18-latek. Wciąż prokuratura ostrożnie informuje o swoich ustaleniach, jest to natomiast temat, którym żyją mieszkańcy, a w szczególności osoby, które widywały ofiarę w szkolę. Radni Jan Gaj i Maciej Basiński zwrócili się do prezydenta z prezydenta z prośbą zorganizowania w podległych miastu szkołach zajęć psychologiczno-pedagogicznych.


W zaistniałej sytuacji zwracamy się do Pana z prośbą, aby w szkołach podstawowych zostały przeprowadzone zajęcia z pedagogami lub psychologami dotyczące wydarzeń ubiegłego tygodnia. Należy pamiętać, że dla wielu młodych osób Nadia mogła być osobą bliską. Dzięki tym spotkaniom uczniowie poczują się o wiele bezpieczniej oraz łatwiej przyjdzie im uporać się ze śmiercią koleżanki – czytamy w interpelacji radnych.

 

Sprawa może wymagać jednak też działań na innych płaszczyznach, bowiem nie można wykluczyć, że do zabójstwa doszło na tle jakieś sekty, co z kolei wymaga też uczulenia młodzieży na tego typu zagrożenia.

 

]]>
Inowrocław Tue, 25 Oct 2022 19:49:52 +0200
Zmarł płk. Bogdan Jagodziński – pamiętamy go z emocjonalnych przemówień w imieniu kombatantów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23604-zmarl-plk-bogdan-jagodzinski-pamietamy-go-z-emocjonalnych-przemowien-w-imieniu-kombatantow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23604-zmarl-plk-bogdan-jagodzinski-pamietamy-go-z-emocjonalnych-przemowien-w-imieniu-kombatantow Zmarł płk. Bogdan Jagodziński – pamiętamy go z emocjonalnych przemówień w imieniu kombatantów

- Jestem wzruszony tym co dzisiaj czynicie dla pamięci, szacunku i uznania tego pokolenia, które w czasie tej straszliwej wojny walczyło o swoją Ojczyzną – mówił w maju 2017 roku, w rocznicę zakończenia II wojny światowej, z ogromnymi emocjami płk. Bogdan Jagodziński, prezes kujawsko-pomorskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Tak emocjonujących wystąpień publicznych miał więcej, ostatnio przekazała stery w Związku młodszym od siebie.

 

We wrześniu płk. Bogdan Jagodziński skończył 98 lat. W ostatnich latach wielokrotnie występował publicznie na uroczystościach patriotycznych, wyrażając ogromne uznanie dla młodszych pokoleń, za to, iż pamiętają o ofierze starszych pokoleń - Pokolenie wojenne jest wam bardzo wdzięczne serdeczni przyjaciele. To jest prawie 40 tys., którzy w imię tego szlachetnego hasła Bóg, Honor i Ojczyzna, walczyli za swoją Ojczyznę.

 

Związkowi Kombatantów RP płk. Jagodziński przewodniczył przez kilkanaście lat, wielokrotnie podkreślał, że jest świadkiem jak pokolenie biorące udział w II wojnie światowej odchodzi.

 

Wystąpienie płk. Jagodzińskiego z maja 2017 roku:

{youtube}2PTULrfV1Hw{/youtube}

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 25 Oct 2022 14:07:26 +0200
Plac Praw Kobiet przy biurze PiS-u? Zanosi się na awanturę na sesji Rady Miasta https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23602-plac-praw-kobiet-przy-biurze-pis-u-zanosi-sie-na-awanture-na-sesji-rady-miasta https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23602-plac-praw-kobiet-przy-biurze-pis-u-zanosi-sie-na-awanture-na-sesji-rady-miasta Plac Praw Kobiet przy biurze PiS-u? Zanosi się na awanturę na sesji Rady Miasta

W środę Rada Miasta głosować będzie nad ustanowieniem Placu Praw Kobiet przed dawnym centrum handlowym Drukarnia, który sąsiaduje bezpośrednio z ulicą Gdańską. O nadanie tej nazwy wnioskowały m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet i Obywatele RP. Do tej pory to miejsce nazywane było nieformalnie Placem Centralnym.

Propozycja nazwy nie sposób nie zauważyć odwołuje się do protestów jakie na przełomie 2020 i 2021 roku rozpoczynały się w tym miejscu, po tym jak Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję eugeniczną za zakazaną. Wówczas na ulicę, pomimo obostrzeń przeciwko COVID-19, wychodziły tysiące osób, aby zaprotestować przeciwko temu. Miejsce rozpoczynania się tych protestów, właśnie na tym placu nie jest przypadkowe, bowiem mieści się tam siedziba Prawa i Sprawiedliwości. Niemal pewne jest zatem, że na jutrzejszych obradach z powodu tej uchwały będzie bardzo gorąco i emocjonalnie.

 

W uzasadnieniu do projektu uchwały wskazuje się, że chodzi nie tylko o ostatnie wydarzenia, ale o uhonorowanie całokształtu walk o prawa kobiet. Wspomina się chociażby o tym, że 28 października 1918 przyjęto ordynację do Sejmu Ustawodawczego, w którym Polska jako jedno z pierwszych na świecie państw przyznało kobietom prawa wyborcze. W piątek 28 października przypadnie 104 rocznica wydania tego dekretu.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 25 Oct 2022 13:38:28 +0200
10 lat Portalu Kujawskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/23600-10-lat-portalu-kujawskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/23600-10-lat-portalu-kujawskiego 10 lat Portalu Kujawskiego

25 października 2012 roku na Portalu Kujawskim ukazała się relacja z konferencji prasowej radnego Tomasza Regi i młodego polityka, wówczas jeszcze bez funkcji publicznej Łukasza Schreibera, konferencja dotyczyła kłopotów zakładów chemicznych Zachem – wówczas zapewne mało kto przewidywać, że po dekadzie będziemy mówić o tej osobie jako prawej ręce premiera jako przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wówczas trudno było przewidzieć jak potoczą się losy Portalu Kujawskiego, dzisiaj po dekadzie możemy świętować jubileusz 10-lecia istnienia.

 

Przez te 10 lat byliśmy obecni przy wielu ważnych wydarzeniach, niekiedy historycznych dla regionu, a dzięki naszym relacjom także mogliście uczestniczyć w nich państwo. Pozwolę sobie uniknąć wchodzenia w zbyt duże szczegóły, bowiem można by pisać dużo, a przy tym istnieje ryzyko, że coś ważnego się pominie, bowiem wbrew pozorom dzieje się u nas bardzo wiele. Staraliśmy się też pokazywać jak o nas mówią za granicą, prowadzimy stały monitoring zagranicznych mediów pod tym kontem, w 2016 roku relacjonowaliśmy wizytę węgierskiego posła Adama Mirkóczki (dzisiaj burmistrz Eger) na obchodach 60-tej rocznicy spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego, a niedługo później pokazać jego wystąpienie w węgierskim parlamencie poświęcone historii Bydgoszczy. Pokazaliśmy otwarcie wystawy poświęconej Bydgoszczy w Sejmie, jako jedyne medium z regionu przygotowujemy zresztą materiały z parlamentu poświęcone naszemu regionowi. Ostatnio pokazaliśmy też jak prezydent Ukrainy dziękował w ukraińskim parlamencie bydgoszczanom za okazywaną jego rodakom pomoc. Nie brakowało też wydarzeń mniejszych, które jednak pokazujemy, że nasz region jest istotną częścią ,,globalnej wioski”. Chociażby rok temu mogliśmy pokazać Wam prezentację pierwszej polskiej lokomotywy wodorowej, produkcji bydgoskiej PESA, zaprezentowaną w Gdańsku.

 

Ostatnia dekada to także szereg ważnych jubileuszu, w tym 100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, czy 100-rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski - pokazywaliśmy wszystkie te uroczystości, aby rosła świadomość o tych ważnych datach.

 

Portal Kujawski od samego początku stawia na merytoryczny przekaz, staramy się pokazywać to co ważne, choć nie zawsze znajduje się na to miejsce w innych mediach. Kluczową uwagę poświęcamy chociażby tematyce rozwoju regionu, analizujemy pojawiające się dokumenty, chociażby negocjowany obecnie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z Unią Europejską program operacyjny, bronimy też prawa mieszkańców gmin wykluczonych w pewnym sensie komunikacyjnie chociażby do ubiegania się o powrót kolei. To na łamach Portalu Kujawskiego pierwszy raz pojawił się postulat, iż Bydgoszcz powinna znaleźć się w sieci bazowej TEN-T, dzisiaj ten postulat obecny jest w najważniejszych dokumentach strategicznych w tym Strategii Rozwoju Województwa. Cieszymy się, że możemy oprócz informowania, wnosić też ważny wkład merytoryczny.

 

Staramy się skupiać na poważnych sprawach, niekoniecznie zabiegając o kliknięcia w oparciu o sensacyjne nagłówki, czy zdjęcia wypadków samochodowych. Nie oznacza to jednak, że wypadki nas nie interesują, gdy dochodzi do tragiczniejszego zdarzenia staramy się szukać przyczyn, czy np. być może nie zawiniła infrastruktura, aby uniknąć ich powtórzenia. Zależy nam jednak przede wszystkim na czytelnikach, którzy odwiedzają nas bo są przyzwyczajeni do ciekawych informacji, a nie na pojedynczych kliknięciach.

 

Na pewno ważnym wyzwaniem był dla nas wszystkich rok 2020, gdy do Polski dotarła światowa pandemia. Wówczas postanowiliśmy sprzeciwić się taniemu populizmowi, publikować tylko zweryfikowane informacje i walczyć z fake newsami, bowiem czas pandemii pokazał, że to nie są przelewki. Przez dwa lata publikowaliśmy codzienne raporty o sytuacji epidemicznej w regionie, właściwie aż do czasu, gdy rząd zniósł stan epidemii (obecnie wciąż mamy stan zagrożenia epidemicznego). Pandemia wymagała też większego zaangażowania w przekazywaniu informacji, gdy mieliśmy okresy ograniczonej mobilności w ramach lockdownów, wprowadziliśmy wówczas stałe transmisję z Mszy Świętych, przeprowadzaliśmy też transmisję z lokalnych świątyń.

 

Stawianie na nowe technologie to dla nas kluczowy kierunek rozwoju. Oprócz tysięcy artykułów, przez te 10 lat powstało też tysiące materiałów filmowych rejestrujących i pozostawiających dla potomnych to jak wyglądało nasze życie. Pod tym względem wciąż zamierzamy się rozwijać. W ostatnich miesiącach wraz z ByLOT stworzyliśmy 4 odcinki przewodnika po Bydgoszczy po ukraińsku. Właściwie też do września publikowaliśmy cyklicznie artykułu po ukraińsku, aby w ten sposób ułatwić pobyt uchodźcom w naszym regionie.

 

Podejmujemy też tematy niewygodne, pokazujemy w jaki sposób rozdysponowywane są dotacje publiczne albo w jaki sposób wydatkowano środki ze zbiórek publicznych. Niekiedy wymaga to od nas obrony – tak naprawdę Waszego prawa do informacji – przed sądem. W czasie wojny za wschodnią granicą pokazujemy właściwie jako jedyni w regionie jak lokalni politycy wspierali syryjskiego dyktatora, który obecnie udziela wsparcia Rosji przeciwko Ukrainie, jednocześnie uznając rozbiór tego kraju. Z Portalu Kujawskiego mogliście się dowiedzieć, że bydgoszczanin chodzący na różnego rodzaju bydgoskie manifestację, za 1 tys. zł od osoby powiązanej z niemiecką AFD dopuścił się aktu terroru na Ukrainie wobec mniejszości węgierskiego, o co próbowano początkowo obwinić Ukrainę. To jest nasza misja.

 

W środę zapraszamy na wideoreportaż podsumowujący ostatnie 10 lat. W przyszłym tygodniu chcemy natomiast zacząć przypominać publikację, które uważamy w tej dekadzie za najważniejsze.

 

]]>
Regionalne Tue, 25 Oct 2022 12:07:06 +0200
Marszałek zapowiada konkurs na prezesa Portu Lotniczego Bydgoszcz https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23594-marszalek-zapowiada-konkurs-na-prezesa-portu-lotniczego-bydgoszcz https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23594-marszalek-zapowiada-konkurs-na-prezesa-portu-lotniczego-bydgoszcz Marszałek zapowiada konkurs na prezesa Portu Lotniczego Bydgoszcz

W ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Bydgoszcz desygnowała na funkcję prezesa Edwarda Hartwicha, który te obowiązki pełni od lipca. Pytania o brak konkursu padły na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa, marszałek Piotr Całbecki zapowiedział, że docelowo jest taki konkurs.

Obecnie Edward Hartwich, w przeszłości wicemarszałek województwa, jest również dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Łączenie funkcji dyrektora szpitala i prezesa lotniska budzi kontrowersje, o które pytał na poniedziałkowej sesji radny Michał Krzemkowski - Czy ta kuriozalna sytuacja, że jedna osoba ma być prezesem szpitala i portu lotniczego jest stanem docelowym? Czy brane jest pod uwagę ogłoszenie konkursu w celu znalezienia menedżera, który by ten port wyprowadził na prostą?


- Sprawa jest przejściowa – odpowiedział marszałek Piotr Całbecki – Przygotowujemy się do konkursu. Przedłużyliśmy odpowiedzialność zarządca, aby przygotować konkurs.

 

Nie padł jednak termin, w którym ma zostać ogłoszony konkurs.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 25 Oct 2022 09:42:20 +0200
Wybrano wykonawcę, który opracuje koncepcję przebiegu infrastruktury rowerowej na ważnych ciągach komunikacyjnych https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23588-wybrano-wykonawce-ktory-opracuje-koncepcje-przebiegu-infrastruktury-rowerowej-na-waznych-ciagach-komunikacyjnych https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/23588-wybrano-wykonawce-ktory-opracuje-koncepcje-przebiegu-infrastruktury-rowerowej-na-waznych-ciagach-komunikacyjnych Wybrano wykonawcę, który opracuje koncepcję przebiegu infrastruktury rowerowej na ważnych ciągach komunikacyjnych

W ostatnich latach ciągi rowerowe powstały m.in. na Rondzie Grunwaldzkim, Placu Poznańskim, przebudowana została też Focha i Grunwaldzka. Ratusz ma plan na kolejne ciągi, w tym dość słynna już ulica Wyzwolenie i Sudecka w Fordonie, o którą mieszkańcy zabiegają od wielu lat. ZDMiKP niedawno wybrał wykonawcę na opracowanie koncepcji programowo-funkcjonalnych, które mają przygotować inwestycje do realizacji oraz pomóc pozyskać dofinansowanie unijne.

Ulica Wyzwolenie w Fordonie jest słynna, bowiem biegnie dalej przez Strzelce Górne do Jarużyna. Na terenie gminy Osielsko powstał już dość długi ciąg rowerowy, brakuje jedynie niewielki fragment, aby cały ten ciąg rowerowy spiąć do bydgoskiej sieci rowerowej. Od wielu, można powiedzieć dość długich kilku lat o tę inwestycję zabiegają społecznicy z Fordonu. Objęcie jej opracowaniem będzie pierwszym etapem w jej realizacji. Infrastruktura rowerowa ma też powstać wzdłuż sąsiedniej ulicy Sudeckiej, ta z kolei najszybciej łączy Fordon z węzłem S-5 w Aleksandrowie, stąd też mieszkańcy obawiają się, że ruch na niej będzie wzrastał. Opracowanie obejmie też Pelplińską – łącznie ok. 1,5 km. Harmonogramy drogowców przewidują realizację Wyzwolenia i Sudeckiej w drugiej połowie 2025 roku. Zlecane opracowanie najwięcej uwagi ma poświęcić jednak południowej części Bydgoszczy. Planuje się zaprojektowanie ścieżek rowerowych na ulicy Wojska Polskiego po obu stronach, na odcinku Chemiczna – Szarych Szeregów (ok. 1,3 km). Kolejne zadanie to ulica Glinki pomiędzy Dąbrową (przy wjeździe do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego) do Bydgoskich Przemysłowców (około 1,9 km). Opracowanie obejmie też Osiedle Leśne, dokładniej ulicę Sułkowskiego pomiędzy Jana Kozietulskiego i Modrzewiową – około 1,2 km.

 

Drugi przetarg zakończony wyborem

Pierwszy raz o planie uzyskania tych opracowań pisaliśmy w sierpniu, gdy ZDMiKP ogłosił przetarg, we wrześniu z powodu braku ofert musiał on zostać unieważniony Niedługo potem ogłoszono ponownie przetarg, wówczas do każdego zadania po jednej ofercie złożyła pracownia Koniczyna z Osielska. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ostatecznie dokonał ich wyboru. Łącznie pracownia zarobi na wszystkich opracowaniach około 550 tys. zł.

 

W piątek informowaliśmy o przebiegu negocjacji Komisji Europejskiej z Zarządem Województwa w sprawie nowego programu operacyjnego. Zmierzają one w kierunku ograniczenia inwestycji w infrastrukturę rowerową, preferowania jedynie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przygotowywane koncepcję nowych dróg rowerowych mogą się w te zamiary doskonale wpisywać.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 25 Oct 2022 06:45:16 +0200