Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Marszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 październik 2017 23:28

W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca cykl debat poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Gościł na niej marszałek województwa Piotr Całbecki, który wypowiadał się dość ciepło o Bydgoszczy.

 

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który konieczność aktualizacji najważniejszego dokumentu strategicznego dla miasta uzasadniał z jednej strony nowymi dokumentami strategicznymi na szczeblu krajowym (przede wszystkim Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie Planem Morawieckiego), a także większą wiedzą na temat możliwości pozyskiwania dofinansowania funduszy unijnych, niż było to w roku 2013, gdy strategię uchwalano – Wyludnianie to jest największe wyzwanie przed jakim stoimy – zaznaczył prezydent Bruski – Na szczęście w większości wyludnianie następuje do sąsiednich gmin.

 

Według prezydenta powyższe zjawisko wskazuje jak ważne będzie budowanie metropolii. W spotkaniu uczestniczyli również sąsiadujący z Bydgoszczą samorządowcy – zauważyłem m.in. burmistrza Szubina i starostę nakielskiego. Przysłuchiwać się konferencji przybyło wielu przedstawicieli samorządów osiedlowych oraz społecznicy zaangażowani w organizacje pozarządowe.

 

Całbecki zachęcał do wspólnej metropolii

Według agendy spotkania marszałek Piotr Całbecki miał wygłosić dziesięciominutową informację. Ostatecznie była to znacznie dłuższa wypowiedź, w której namawiał bydgoszczan, aby tworzyli metropolię, która będzie oddziaływać na całe województwo. Takowa zaś, jak można było wysnuć z wypowiedzi marszałka, powstałaby z udziałem Torunia – Trudno sobie wyobrazić na mapie Polski inny układ niż ten w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (od redakcji: w tym dokumencie z 2011 roku Bydgoszcz i Toruń tworzą jedną metropolię) – wyjaśniał marszałek – Dobrze, że Bydgoszcz z Toruniem są tak blisko siebie.

 

Marszałek Całbecki przyznał jednak – Bydgoszcz ma co prawda taki potencjał, że byłaby podobnie dużym punktem sama, ale warto rozważyć korzyści idące ze współpracy.

 

Według samorządowca w Bydgoszczy powinniśmy zadać sobie pytanie – czy chcemy oddziaływać jako metropolia na całe województwo?

 

Uczestnicy spotkania w kuluarach przyznawali, że wypowiedź marszałka na temat Bydgoszczy była dzisiaj bardzo życzliwa, jakby dążył do nowego otwarcia. Idea metropolii bydgosko-toruńskiej jednak specjalnie nikogo nie poruszyła. Od tego są jednak konsultacje społeczne, aby również podjąć rozważanie na ten temat. Dobór tematów przez mówców sprawił, że w poniedziałek metropolitalność stała się jednak tematem dominującym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu Zawiszy z Falą Świekatowo

  Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych sytuacji z II połowy meczu Zawiszy Bydgoszcz z Falą Świekatowo.

 • Zawisza powraca na fotel lidera

  Fala Świekatowo po raz pierwszy w tym sezonie została pokonana. W sobotę w Potulicach, piłkarze Fali musieli uznać wyższość Zawiszy. Dla niebiesko-czarnych są to cenne punkty, bowiem o wartości powrotu na fotel lidera, ale ich zdobycie nie było łatwe. Nie był to również mecz rozegrany przez Zawiszę w najwyższym stylu.

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

 • Na poważnie rozważa się sprowadzenie lekarzy ze wschodu

  Z przygotowanego na zlecenie OECD raportu ,,Health at a Glance: Europe 2016” wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,3 pacjentów, przy średniej UE 3,5. Jest to najgorszy wynik w Unii Europejskiej, także gorszy od takich państw jak Serbia czy Macedonia. Dane te wskazują jednoznacznie, że w Polsce mamy problem z deficytem lekarzy, który może się nawarstwiać, bowiem w wielu specjalizacjach średnia wieku lekarzy oscyluje w okolicach wieku emerytalnego.

 • Kujawsko-pomorskie z jednym z najwyższych wskaźników ubóstwa

  Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, województwa kujawsko-pomorskie należy do tych, które ma z tym zjawiskiem dość duży problem.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.