Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Marszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 październik 2017 23:28

W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca cykl debat poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Gościł na niej marszałek województwa Piotr Całbecki, który wypowiadał się dość ciepło o Bydgoszczy.

 

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który konieczność aktualizacji najważniejszego dokumentu strategicznego dla miasta uzasadniał z jednej strony nowymi dokumentami strategicznymi na szczeblu krajowym (przede wszystkim Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie Planem Morawieckiego), a także większą wiedzą na temat możliwości pozyskiwania dofinansowania funduszy unijnych, niż było to w roku 2013, gdy strategię uchwalano – Wyludnianie to jest największe wyzwanie przed jakim stoimy – zaznaczył prezydent Bruski – Na szczęście w większości wyludnianie następuje do sąsiednich gmin.

 

Według prezydenta powyższe zjawisko wskazuje jak ważne będzie budowanie metropolii. W spotkaniu uczestniczyli również sąsiadujący z Bydgoszczą samorządowcy – zauważyłem m.in. burmistrza Szubina i starostę nakielskiego. Przysłuchiwać się konferencji przybyło wielu przedstawicieli samorządów osiedlowych oraz społecznicy zaangażowani w organizacje pozarządowe.

 

Całbecki zachęcał do wspólnej metropolii

Według agendy spotkania marszałek Piotr Całbecki miał wygłosić dziesięciominutową informację. Ostatecznie była to znacznie dłuższa wypowiedź, w której namawiał bydgoszczan, aby tworzyli metropolię, która będzie oddziaływać na całe województwo. Takowa zaś, jak można było wysnuć z wypowiedzi marszałka, powstałaby z udziałem Torunia – Trudno sobie wyobrazić na mapie Polski inny układ niż ten w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (od redakcji: w tym dokumencie z 2011 roku Bydgoszcz i Toruń tworzą jedną metropolię) – wyjaśniał marszałek – Dobrze, że Bydgoszcz z Toruniem są tak blisko siebie.

 

Marszałek Całbecki przyznał jednak – Bydgoszcz ma co prawda taki potencjał, że byłaby podobnie dużym punktem sama, ale warto rozważyć korzyści idące ze współpracy.

 

Według samorządowca w Bydgoszczy powinniśmy zadać sobie pytanie – czy chcemy oddziaływać jako metropolia na całe województwo?

 

Uczestnicy spotkania w kuluarach przyznawali, że wypowiedź marszałka na temat Bydgoszczy była dzisiaj bardzo życzliwa, jakby dążył do nowego otwarcia. Idea metropolii bydgosko-toruńskiej jednak specjalnie nikogo nie poruszyła. Od tego są jednak konsultacje społeczne, aby również podjąć rozważanie na ten temat. Dobór tematów przez mówców sprawił, że w poniedziałek metropolitalność stała się jednak tematem dominującym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • ,,Ks. Bosko mówił, że kiedy boisko jest pełne, wtedy diabeł jest smutny”

  W piątek w Hotelu Brzoza odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne Stowarzyszenia Piłkarskiego ,,Zawisza”. Była to okazja do spotkania się całej niebiesko-czarnej rodziny, począwszy od piłkarzy pierwszej drużyny, po najmłodszych adeptów piłki nożnej. Nie zabrakło również działaczy, sponsorów i innych przyjaciół klubu.

 • Halowe Mistrzostwa Świata nie dla Torunia

  Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki chciał zorganizować w 2020 roku w Toruniu Halowe Mistrzostwa Świata – byłaby to impreza najwyższej rangi, do tej pory organizowana w naszym województwie. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna IAAF, postanowiła postawić jednak na Chiny.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Toruński szpital i drogi priorytetem na rok 2018

  Jutro (poniedziałek, 18 grudnia) Sejmik Województwa uchwali budżet na rok 2018. Bydgoscy radni twierdzą, że jest to budżet wyborczy marszałka Piotra Całbeckiego, zadowoleni z tych zapisów będą jednak głównie wyborcy z Torunia. W okręgu wyborczym marszałka Całbeckiego prowadzona jest rozbudowa szpitala.

 • Dwóch toruńskich posłów we władzach krajowych PO

  Dzisiaj w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, w trakcie które wybrano nowy Zarząd Krajowych Platformy Obywatelskiej. W liczącym ponad 32 osoby ciele znalazło się dwóch przedstawicieli województwa kujawsko-pomorskiego. Obaj związani z okręgiem toruńskim.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.