Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Marszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 październik 2017 23:28

W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca cykl debat poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Gościł na niej marszałek województwa Piotr Całbecki, który wypowiadał się dość ciepło o Bydgoszczy.

 

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który konieczność aktualizacji najważniejszego dokumentu strategicznego dla miasta uzasadniał z jednej strony nowymi dokumentami strategicznymi na szczeblu krajowym (przede wszystkim Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie Planem Morawieckiego), a także większą wiedzą na temat możliwości pozyskiwania dofinansowania funduszy unijnych, niż było to w roku 2013, gdy strategię uchwalano – Wyludnianie to jest największe wyzwanie przed jakim stoimy – zaznaczył prezydent Bruski – Na szczęście w większości wyludnianie następuje do sąsiednich gmin.

 

Według prezydenta powyższe zjawisko wskazuje jak ważne będzie budowanie metropolii. W spotkaniu uczestniczyli również sąsiadujący z Bydgoszczą samorządowcy – zauważyłem m.in. burmistrza Szubina i starostę nakielskiego. Przysłuchiwać się konferencji przybyło wielu przedstawicieli samorządów osiedlowych oraz społecznicy zaangażowani w organizacje pozarządowe.

 

Całbecki zachęcał do wspólnej metropolii

Według agendy spotkania marszałek Piotr Całbecki miał wygłosić dziesięciominutową informację. Ostatecznie była to znacznie dłuższa wypowiedź, w której namawiał bydgoszczan, aby tworzyli metropolię, która będzie oddziaływać na całe województwo. Takowa zaś, jak można było wysnuć z wypowiedzi marszałka, powstałaby z udziałem Torunia – Trudno sobie wyobrazić na mapie Polski inny układ niż ten w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (od redakcji: w tym dokumencie z 2011 roku Bydgoszcz i Toruń tworzą jedną metropolię) – wyjaśniał marszałek – Dobrze, że Bydgoszcz z Toruniem są tak blisko siebie.

 

Marszałek Całbecki przyznał jednak – Bydgoszcz ma co prawda taki potencjał, że byłaby podobnie dużym punktem sama, ale warto rozważyć korzyści idące ze współpracy.

 

Według samorządowca w Bydgoszczy powinniśmy zadać sobie pytanie – czy chcemy oddziaływać jako metropolia na całe województwo?

 

Uczestnicy spotkania w kuluarach przyznawali, że wypowiedź marszałka na temat Bydgoszczy była dzisiaj bardzo życzliwa, jakby dążył do nowego otwarcia. Idea metropolii bydgosko-toruńskiej jednak specjalnie nikogo nie poruszyła. Od tego są jednak konsultacje społeczne, aby również podjąć rozważanie na ten temat. Dobór tematów przez mówców sprawił, że w poniedziałek metropolitalność stała się jednak tematem dominującym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Francja mistrzem świata. Mundial dobiega końca

  Po 20 latach najlepszą drużyną na świecie okazuje się reprezentacja Francji, która w finale pokonała Chorwatów 4:2. Tak wielu bramek w finale mundialu nie padło od 1958 roku. Mundial, którym przez dobry miesiąc się emocjonowaliśmy, dobiegł końca. Jutro wrócimy do szarej rzeczywistości.

 • Zawisza wysoko wygrywa z IV ligowcem z Wielkopolski

  W sobotę na boisku w Rynarzewie Zawisza Bydgoszcz zmierzył się w pojedynku sparingowym z Nielbą Wągrowiec. Piłkarze z Wielkopolski występować będą ligę wyżej od niebiesko-czarnych w IV lidze. Ten sparing zdominował jednak beniaminek V ligi z Bydgoszczy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Propozycja zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego podzieliła posłów z regionu

  Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości trwają prace nad projektem ustawy zmieniającej ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Jej główne założenie to zapewnienie przynajmniej trzy osobowej reprezentacji w Parlamencie Europejskim danego regionu, co jest korzystne dla mniejszych województw jak kujawsko-pomorskie.

 • Polacy parlamentaryzmu nie otrzymali w darze

  Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się dzisiaj uroczyste zgromadzenie narodowej z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda mówił jak przez wieki sejmowanie budowało obywatelski charakter Rzeczypospolitej.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.