Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Marszałek Całbecki przyjechał nas przekonywać do metropolii z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 październik 2017 23:28

W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca cykl debat poświęconych aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku. Gościł na niej marszałek województwa Piotr Całbecki, który wypowiadał się dość ciepło o Bydgoszczy.

 

Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który konieczność aktualizacji najważniejszego dokumentu strategicznego dla miasta uzasadniał z jednej strony nowymi dokumentami strategicznymi na szczeblu krajowym (przede wszystkim Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej potocznie Planem Morawieckiego), a także większą wiedzą na temat możliwości pozyskiwania dofinansowania funduszy unijnych, niż było to w roku 2013, gdy strategię uchwalano – Wyludnianie to jest największe wyzwanie przed jakim stoimy – zaznaczył prezydent Bruski – Na szczęście w większości wyludnianie następuje do sąsiednich gmin.

 

Według prezydenta powyższe zjawisko wskazuje jak ważne będzie budowanie metropolii. W spotkaniu uczestniczyli również sąsiadujący z Bydgoszczą samorządowcy – zauważyłem m.in. burmistrza Szubina i starostę nakielskiego. Przysłuchiwać się konferencji przybyło wielu przedstawicieli samorządów osiedlowych oraz społecznicy zaangażowani w organizacje pozarządowe.

 

Całbecki zachęcał do wspólnej metropolii

Według agendy spotkania marszałek Piotr Całbecki miał wygłosić dziesięciominutową informację. Ostatecznie była to znacznie dłuższa wypowiedź, w której namawiał bydgoszczan, aby tworzyli metropolię, która będzie oddziaływać na całe województwo. Takowa zaś, jak można było wysnuć z wypowiedzi marszałka, powstałaby z udziałem Torunia – Trudno sobie wyobrazić na mapie Polski inny układ niż ten w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (od redakcji: w tym dokumencie z 2011 roku Bydgoszcz i Toruń tworzą jedną metropolię) – wyjaśniał marszałek – Dobrze, że Bydgoszcz z Toruniem są tak blisko siebie.

 

Marszałek Całbecki przyznał jednak – Bydgoszcz ma co prawda taki potencjał, że byłaby podobnie dużym punktem sama, ale warto rozważyć korzyści idące ze współpracy.

 

Według samorządowca w Bydgoszczy powinniśmy zadać sobie pytanie – czy chcemy oddziaływać jako metropolia na całe województwo?

 

Uczestnicy spotkania w kuluarach przyznawali, że wypowiedź marszałka na temat Bydgoszczy była dzisiaj bardzo życzliwa, jakby dążył do nowego otwarcia. Idea metropolii bydgosko-toruńskiej jednak specjalnie nikogo nie poruszyła. Od tego są jednak konsultacje społeczne, aby również podjąć rozważanie na ten temat. Dobór tematów przez mówców sprawił, że w poniedziałek metropolitalność stała się jednak tematem dominującym.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Czy marszałek faworyzuje toruński klub?

  Pałac Bydgoszcz i KS Poli Budowlani Toruń to dwaj reprezentanci województwa kujawsko-pomorskiego w najwyższej klasie rozgrywek siatkówki kobiet. Oba kluby walczą o utrzymanie w rozgrywkach. Okazuje się, że toruński klub może liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czyli również bydgoszczanie dokładają się do wzmacniania rywalek bydgoskiego Pałacu.

 • Z meczu GLKS Dobrcz z Zawiszą

  Rozgrywany na zmarzniętej murawie, przy wietrze mecz, był przede wszystkim spotkaniem walki. Mogliśmy zobaczyć w nim wiele męskiej gry i walki o piłkę. Nie było to jednak z powodu panujących warunków spotkanie pełne piłkarskiego polotu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Dodatkowe 30 mln zł od rządu na drogi w regionie

  Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował w środę, iż podczas narady wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim, usłyszał informację, że rząd przeznaczy dodatkowe 30,5 mln zł dla województwa kujawsko-pomorskiego, na remonty i przebudowy dróg lokalnych.

 • Wzrasta liczba cudzoziemców

  Według GUS w 2017 roku wydano w województwie kujawsko-pomorskim 6,5 tys. zezwoleń o pracę dla obcokrajowców, mamy do czynienia ze wzrostem o 30% w stosunku do roku wcześniejszego. Są to oficjalne dane, praktycznie liczba obcokrajowców w województwie może być znacznie większa. Zdecydowana większość zezwoleń dotyczy obywateli Ukrainy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.