Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 październik 2017 14:27

10 października wpisał się do dziejów naszego miasta za sprawą pierwszych rozstrzeliwań, których dokonali naziści w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Były to już kolejne masowe zbrodnie dokonane po zajęciu Ziemi Bydgoskiej przez Niemców. Z racji tego, iż wcześniejsze masowe groby (m.in. w Tryszczynie) zaczęły się zapełniać, zdecydowano się dokonać egzekucji w wąwozie nieopodal Fordonu.

Masowe egzekucje w Fordońskiej Dolinie Śmierci były wykonywane do 26 listopada. Wymierzone były one w polską inteligencję, ludzi mogących w przyszłości stanowić opór przeciwko ponownej germanizacji oraz Żydzi – w ramach dążenia do całkowitej eksterminacji tego narodu. Dokładniej liczby ofiar Fordońskiej Doliny Śmierci nie znamy do dzisiaj. Kilka dni temu podczas uroczystości w tym miejscu dr Tomasz Ceran z IPN wspomniał, że prace ekshumacyjne przeprowadzone zaraz po wojnie pozwoliły ustalić 306 ofiar, choć zamordowanych może być znacznie więcej, niektóre szacunki mówią nawet o 1,5 tys. osób.

 

Kolejny raz w mediach społecznościowych organizowana jest akcja ,,Zapal znicz”, w ramach której zachęca się do udania się do Fordońskiej Doliny Śmierci i zapalenia symbolicznego znicza o w okresie od 10 października do 26 listopada.

 

Zapewne przy tej okazji pojawi się również dyskusja o konieczności rewitalizacji Fordońskiej Doliny Śmierci, która ulega powolnej degradacji. Tym tematem warto, aby zainteresowali się bezpośrednio samorządowcy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

 • Schreiber: Glosy na PO, PSL i SLD to szósta kadencja marszałka z Torunia

  Przed Operą Nova Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoich kandydatów do Sejmiku Województwa z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli położonych po zachodniej stronie Wisły. Liderami list będą: w Bydgoszczy radny wojewódzki Michał Krzemkowski, w okręgach północnych radny wojewódzki Marek Witkowski oraz południowych radny powiatu inowrocławskiego Jerzy Gawęda.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.