Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 październik 2017 14:27

10 października wpisał się do dziejów naszego miasta za sprawą pierwszych rozstrzeliwań, których dokonali naziści w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Były to już kolejne masowe zbrodnie dokonane po zajęciu Ziemi Bydgoskiej przez Niemców. Z racji tego, iż wcześniejsze masowe groby (m.in. w Tryszczynie) zaczęły się zapełniać, zdecydowano się dokonać egzekucji w wąwozie nieopodal Fordonu.

Masowe egzekucje w Fordońskiej Dolinie Śmierci były wykonywane do 26 listopada. Wymierzone były one w polską inteligencję, ludzi mogących w przyszłości stanowić opór przeciwko ponownej germanizacji oraz Żydzi – w ramach dążenia do całkowitej eksterminacji tego narodu. Dokładniej liczby ofiar Fordońskiej Doliny Śmierci nie znamy do dzisiaj. Kilka dni temu podczas uroczystości w tym miejscu dr Tomasz Ceran z IPN wspomniał, że prace ekshumacyjne przeprowadzone zaraz po wojnie pozwoliły ustalić 306 ofiar, choć zamordowanych może być znacznie więcej, niektóre szacunki mówią nawet o 1,5 tys. osób.

 

Kolejny raz w mediach społecznościowych organizowana jest akcja ,,Zapal znicz”, w ramach której zachęca się do udania się do Fordońskiej Doliny Śmierci i zapalenia symbolicznego znicza o w okresie od 10 października do 26 listopada.

 

Zapewne przy tej okazji pojawi się również dyskusja o konieczności rewitalizacji Fordońskiej Doliny Śmierci, która ulega powolnej degradacji. Tym tematem warto, aby zainteresowali się bezpośrednio samorządowcy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu Zawiszy z Falą Świekatowo

  Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych sytuacji z II połowy meczu Zawiszy Bydgoszcz z Falą Świekatowo.

 • Zawisza powraca na fotel lidera

  Fala Świekatowo po raz pierwszy w tym sezonie została pokonana. W sobotę w Potulicach, piłkarze Fali musieli uznać wyższość Zawiszy. Dla niebiesko-czarnych są to cenne punkty, bowiem o wartości powrotu na fotel lidera, ale ich zdobycie nie było łatwe. Nie był to również mecz rozegrany przez Zawiszę w najwyższym stylu.

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

 • Na poważnie rozważa się sprowadzenie lekarzy ze wschodu

  Z przygotowanego na zlecenie OECD raportu ,,Health at a Glance: Europe 2016” wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,3 pacjentów, przy średniej UE 3,5. Jest to najgorszy wynik w Unii Europejskiej, także gorszy od takich państw jak Serbia czy Macedonia. Dane te wskazują jednoznacznie, że w Polsce mamy problem z deficytem lekarzy, który może się nawarstwiać, bowiem w wielu specjalizacjach średnia wieku lekarzy oscyluje w okolicach wieku emerytalnego.

 • Kujawsko-pomorskie z jednym z najwyższych wskaźników ubóstwa

  Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, województwa kujawsko-pomorskie należy do tych, które ma z tym zjawiskiem dość duży problem.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.