Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 październik 2017 14:27

10 października wpisał się do dziejów naszego miasta za sprawą pierwszych rozstrzeliwań, których dokonali naziści w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Były to już kolejne masowe zbrodnie dokonane po zajęciu Ziemi Bydgoskiej przez Niemców. Z racji tego, iż wcześniejsze masowe groby (m.in. w Tryszczynie) zaczęły się zapełniać, zdecydowano się dokonać egzekucji w wąwozie nieopodal Fordonu.

Masowe egzekucje w Fordońskiej Dolinie Śmierci były wykonywane do 26 listopada. Wymierzone były one w polską inteligencję, ludzi mogących w przyszłości stanowić opór przeciwko ponownej germanizacji oraz Żydzi – w ramach dążenia do całkowitej eksterminacji tego narodu. Dokładniej liczby ofiar Fordońskiej Doliny Śmierci nie znamy do dzisiaj. Kilka dni temu podczas uroczystości w tym miejscu dr Tomasz Ceran z IPN wspomniał, że prace ekshumacyjne przeprowadzone zaraz po wojnie pozwoliły ustalić 306 ofiar, choć zamordowanych może być znacznie więcej, niektóre szacunki mówią nawet o 1,5 tys. osób.

 

Kolejny raz w mediach społecznościowych organizowana jest akcja ,,Zapal znicz”, w ramach której zachęca się do udania się do Fordońskiej Doliny Śmierci i zapalenia symbolicznego znicza o w okresie od 10 października do 26 listopada.

 

Zapewne przy tej okazji pojawi się również dyskusja o konieczności rewitalizacji Fordońskiej Doliny Śmierci, która ulega powolnej degradacji. Tym tematem warto, aby zainteresowali się bezpośrednio samorządowcy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

  • W internecie poznasz historię swojego samochodu

    Dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie jest już tylko ograniczony do urzędników, ale teraz również do danych zgromadzonych w tym systemie, będą mogli bez wychodzenia z domu zajrzeć właściciele pojazdów. Umożliwia do zmodernizowanie systemu CEPiK do wersji 2.0 – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

  • To był dzień Victorii!

    16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który kończył również konflikt polsko-niemiecki. Ten dzień stał się symbolicznym zakończeniem Powstania Wielkopolskiego, co trzeba podkreślić zwycięskiego powstania. Wyznaczono linie demarkacyjną – tereny wyzwolone przez Powstańców znalazły się pod polską kontrolą.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.