Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

78 lat temu w dolinie nieopodal Fordonu spłynęła pierwszy raz krew

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 październik 2017 14:27

10 października wpisał się do dziejów naszego miasta za sprawą pierwszych rozstrzeliwań, których dokonali naziści w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Były to już kolejne masowe zbrodnie dokonane po zajęciu Ziemi Bydgoskiej przez Niemców. Z racji tego, iż wcześniejsze masowe groby (m.in. w Tryszczynie) zaczęły się zapełniać, zdecydowano się dokonać egzekucji w wąwozie nieopodal Fordonu.

Masowe egzekucje w Fordońskiej Dolinie Śmierci były wykonywane do 26 listopada. Wymierzone były one w polską inteligencję, ludzi mogących w przyszłości stanowić opór przeciwko ponownej germanizacji oraz Żydzi – w ramach dążenia do całkowitej eksterminacji tego narodu. Dokładniej liczby ofiar Fordońskiej Doliny Śmierci nie znamy do dzisiaj. Kilka dni temu podczas uroczystości w tym miejscu dr Tomasz Ceran z IPN wspomniał, że prace ekshumacyjne przeprowadzone zaraz po wojnie pozwoliły ustalić 306 ofiar, choć zamordowanych może być znacznie więcej, niektóre szacunki mówią nawet o 1,5 tys. osób.

 

Kolejny raz w mediach społecznościowych organizowana jest akcja ,,Zapal znicz”, w ramach której zachęca się do udania się do Fordońskiej Doliny Śmierci i zapalenia symbolicznego znicza o w okresie od 10 października do 26 listopada.

 

Zapewne przy tej okazji pojawi się również dyskusja o konieczności rewitalizacji Fordońskiej Doliny Śmierci, która ulega powolnej degradacji. Tym tematem warto, aby zainteresowali się bezpośrednio samorządowcy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Jacek Góralski walczył walecznie, ale Polski nie zbawił

  Dla wychowanka Zawiszy Bydgoszcz mecz z Kolumbią był debiutem jeżeli chodzi o reprezentacyjną grę o punkty. Dotkliwa porażka 0:3 sprawia, że i dla niego był to nieudany mecz. Dla Polaków oznacza to koniec mundialu – biało-czerwoni w czwartek co prawda zagrają z Japonią, ale do fazy pucharowej na pewno już nie awansują.

 • Jacek Góralski ma duże szanse zagrać w meczu z Kolumbią

  O godzinie 20 rozpocznie się mecz pomiędzy reprezentacją Polski i Kolumbii. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dla biało-czerwonych jest to mecz o być czy nie być dalej na mundialu. Zdaniem ekspertów już od pierwszych minut na boisku może się pojawić wychowanek Zawiszy Bydgoszcz Jacek Góralski.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Komisarz proponuje swój podział województwa na okręgi

  Uchwalony przez Sejmik Województwa podział województwa na okręgi wyborcze został zakwestionowany przez Komisarza Wyborczego, z powodu zbyt daleko idących zmian w dotychczasowym podziale. Zdaniem przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera inaczej powstałego pata nie da się rozwiązać.

 • Radni pytają o ustawiane przetargi przy rozbudowie szpitala

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego dyrektora Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych oraz kierownika szpitala na toruńskich Bielanach. Wyjaśnień od marszałka w tej sprawie domagali się na dzisiejszej sesji sejmiku radni.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.